Haşema krizi İtalya'ya sıçradı

Haşema krizi İtalya'ya sıçradı
Haşema krizi İtalya'ya sıçradı

Yasakçı başkan, ?Karardan rahatsız olanlar haşemayla evinin küvetinde yüzsün? diyor. FOTOĞRAF: AP

ROMA - İtalya’nın Verona kentinde, merkez sağ iktidarın koalisyon ortağı Kuzey Birliği Partisi (KBP) yönetimindeki Varallo Sesia’da havuzlara haşemayla girmesi yasaklandı. Piemonte bölgesinde bulunan beldenin yerel yönetimi, haşema kullanan kadınlara 500 avro (1065 TL) para cezası kesilmesini kararlaştırdı. Varallo Sesia Belediye Başkanı Gianluca Buonanno, “Maskeli kadın görüntüsü, hijenik sorunlar bir yana, özellikle küçükler arasında rahatsızlık yaratabilir. Bizim uygarlık anlayışımıza ait olmayan âdet ve tavırlar karşısında saygıyla boyun eğmemeliyiz. Her şeyi hoşgörüyle karşılamamız gerekmiyor” dedi.
Buonanno, “Batılı bir kadının Müslüman bir ülkede bikiniyle yüzdüğünü düşünün: Kadın bunun bedelini ölüm, hapis ya da sınırdışı edilme cezasıyla ödeyebilir. Biz bu âdeti yasaklamakla yetiniyoruz. Bu kararımızdan rahatsızlık duyanlar, haşemayı evlerindeki küvetlerde kullansınlar” diye konuştu.

‘Hoşgörü eğitimi için bir araç’
Ana muhalefet konumundaki Demokrat Parti’nin (DP) Veneto Bölgesi Kadınlar Kolu Başkanı Tiziana Agostini’yse Müslüman kadınların örtünmelerinin de bir hak olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu.
Agostini, KBP’nin haşema yasağını eleştirerek, “Kendisini liberal olarak tanımlayan yöneticilere, yürürlükteki yasalara ve örfe aykırı olmaması koşuluyla, açılma kadar örtünme hakkını da korumaları gerektiğini hatırlatmak isterim” dedi. Agostini, “Günümüzün dekolte İtalya’sında bedenini satan kadından çok örtünen kadından utanç duyuluyor. Kadınlar olarak bu konu üzerinde kafa yormamız gerekiyor. Aramızda yaşayan Müslüman kadınlardaki ar duygusunun, bize pek çok şey öğretebileceğine ve yitirilmiş değerlerimizi yeniden keşfetmemizi sağlayabileceğine inanıyorum” diye konuştu.
DP Verona Milletvekili Daniela Sbrollini de haşemanın hoşgörü eğitimi için bir araç olarak değerlendirilmesi çağrısında bulundu. Sbrollini, “Havuzda haşemalı bir kadına rastladığımızda, bunu çocuklarımıza kültürel farklılığı açıklamada bir araç olarak kullanabilmeliyiz. Kimi belediye başkanlarının göçmen kadınları kastederek, ’Gidip kendi ülkelerinde yüzsünler’ demelerini esefle karşılıyorum. Havuza haşemayla girdiler diye, değerlerimize ve haklarımıza zarar verildiği iddiası doğru değil” diye konuştu.
Bologna kentinde kimi havuzların işletmecisi olan So.Ge.Se. adlı şirketse kimi Müslümanlar’dan gelen istek üzerine hijyen kurallarına uygun haşema hazırlatmış olduklarını açıkladı. Şirketin halkla ilişkiler sorumlusu Monica Crovetti, “Bizim havuzlarımızda, likradan üretilen bu haşemaların kullanılmasında sorun yok. Müslümanlardan, havuzların belirli saatlerde yalnızca kadınlara açılmasını isteyen birkaç elektronik posta da aldık. Ama yeterince istek gelmediği için şu an bunu yapabilecek durumda değiliz” diye konuştu. (aa)