Hastalık dünya turunu sürdürüyor

Bugüne dek daha çok hastalarla temas eden yakınları, sağlık personeli ve onların yakınları arasında yayılan SARS, nitelik değiştiriyor.

PEKİN/WASHINGTON/PRİŞTİNE - Bugüne dek daha çok hastalarla temas eden yakınları, sağlık personeli ve onların yakınları arasında yayılan SARS, nitelik değiştiriyor. Hong Kong'a komşu olmasına rağmen şimdiye kadar SARS vakası görülmeyen Çin'in Macau adasında, SARS belirtileri gösteren bir kadın hastaneye kaldırıldı. Kadının Macau dışına çıkmadığı ve de SARS olduğu bilinen kişilerle temas etmediği açıklandı. SARS'ın yayılmasından korkan ülkenin en büyük seyahat hareketliliğine yol açan bir haftalık 1 Mayıs tatilini SARS nedeniyle iptal eden Çinli yetkililer, hastalıkla mücadele için 100 milyon dolarlık bütçe ayırdı.
Banliyö treni şüphesi
Asya kıtası dışında SARS ölümleri görülen tek ülke olan Kanada'da da SARS hastalığına yakalanan bir hemşirenin geçen hafta iki kez Toronto'da banliyö trenine bindiğinin anlaşılması endişe yarattı. 300'den fazla SARS vakası görülen Kanada'da 14 kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.
Arnavutluk'un başkenti Tiran'da da SARS şüphesiyle yedi Arnavut ve beş Çinli karantinaya alındı. Almanya ve Filipinler'de de birer kişi SARS şüphesiyle hastanede. Şimdiye dek SARS nedeniyle 217 kişi SARS'tan öldü, 4 bini aşkın kişi hastalandı.
Harvard'dan 'düzeltme'
Dünya Sağlık Örgütü'nünyüzde 5 olarak açıkladığı SARS'a bağlı ölüm oranının
hatalı olduğu iddia edildi. Harvard Üniversitesi'nden Henry Niman, asıl oranın yüzde 18 olduğunu öne sürüyor. Dünyanın dört bir köşesindeki doktorlara e-posta gönderen Niman, ölenlerin sayısı ile SARS'tan şüphelenilen kişilerin sayısının değil, ölenlerin sayısı ile SARS oldukları
kesin bilinen (yani ölen ve tedavi edilenlerin sayısı) kişilerin sayısının oranlanması gerektiği görüşünde.
(aa, ap, dpa, reuters)