Hastasının bilgisi dışında rahmini almış

Kadın doğum uzmanı Dr. Özer Gürbüz, sadece miyomları ve kistlerini temizleyeceğini söylediği hastasının rahmini de alınca 1 yıl 15 gün hapis cezasına mahkum oldu. 170 bin YTL'lik tazminat davası ise sürüyor

 

Bahri KARATAŞ

İZMİR - Özel Central Hospital'ın sahibi, Kadın Doğum Uzmanı Operatör Doktor Özer Gürbüz, 5 yıl önce miyom ameliyatı sırasında, Karşıyaka Orman Bölge Müdürlüğü'nde çalışan memur 45 yaşındaki Rabia Yorulmaz'ın bilgisi dışında rahmini aldığı gerekçesiyle 10 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Dr. Gürbüz'ün cezası bir daha suç işlemiyeceğine kanaat getiren hakim tarafından ertelendi. Yorulmaz'ın, Dr. Özer Gürbüz'e açtığı 20 bin YTL'si maddi 150 bin YTL'si manevi toplam 170 bin YTL'lik tazminat davası ise sürüyor.

 

Olay 1996 yılında

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde 1996 yılında, rahmindeki miyomlar nedeniyle ameliyat olan Rabia Yorulmaz, 2002 yılında da Alsancak Devlet Hastanesi'nde üreter taşı operasyonu geçirdi. Bir yıl sonra şiddetli bel ağrısı ve miyomların kontrolü için Bayraklı semtindeki Central Hospital'a gitiğini anlatan Yorulmaz, Dr. Özer Gürbüz'ün (sağda) kendisini muayene edip, ağrıların miyomlardan kaynaklandığını, alınması halinde sağlığına kavuşacağını söylediğini, ancak bu sırada bilgisi dışında rahmini de aldığını belirterek şikayetçi oldu.

Bekar olan Rabia Yorulmaz, avukatı Senih Özay aracılığıyla Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği şikayet dilekçesinde, ameliyatın çocuk doğurma kabiliyetini ortadan kaldırıp kaldırmayacağını Dr. Özer Gürbüz'e ısrarla sorduğunu belirterek, şunları söyledi:

 

'Kanser var dedi ama yokmuş'

 

“Üreme işlevinin rahimle ilgili olduğunu, rahmi almayacağını sadece miyomları ve kistleri temizleyeceğini söyleyerek bana güvence verdi. Operasyon için kendisinden süre istedim. Bir gün sonraya randevu verdi. Hastaneye gittiğimde yanıma hasta bakıcı geldi. Bana ‘Özer Bey sizi ameliyathanede bekliyor’ deyince şaşırdım. Doktor Gürbüz, ‘Bugün müsaitim, zaten basit bir ameliyat, ertelemenin gereği yok, akşama çıkarsın’ diyerek ameliyata aldı. Hiçbir yakınıma haber vermeden ameliyatım yapıldı. Kısa sürede biter denilen ameliyat 6 saat sürdü. 2 gün sonra kendime geldim. Yanı başımda duran torbayı sordum. Hemşire sen ‘Histerektomi (Rahmin tahliyesi) ve Kolostomi (kalın bağırsağın, son kısmının karın duvarına ağızlaştırılması işlemi) ameliyatı oldun değil mi?’ diye sordu. Ben de miyomlar için miyoktomi olduğunu söyledim. Odama gelen Dr. Gürbüz ‘Sende kanser nüvesi vardı, bu nedenle rahmini aldım. Ömrünü 10 yıl uzattım’ dedi. Alınan rahmimi laboratuvarda tetkik ettirdim, anormal hiçbir bulgu ve kanser hücresi görülmedi. Boşu boşuna rahmim alındı. 2 ay kalın bağırsağımı tahliye etmeye yarayan bir torba ile gezdim. Bu ameliyat hayatımı karartı. Artık çocuk sahibi olamayacağım. Erkek arkadaşımla evlilik hazırlığı içindeydik, bu ameliyattan sonra beni terk etti.”

 

10 yıl hapis istemiyle dava açıldı

 

Yorulmaz'ın şikayeti üzerine Dr. Özer Gürbüz hakkında Karşıyaka 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde ‘çocuk yapma kabiliyetininin ziyanına neden olmak’ suçundan 10 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Mahkemede ifade veren Dr. Özer Gürbüz, suçlamaları kabul etmedi. Ameliyat sırasında yapılması gerekeni yaptığını söyledi.

Yapılan son duruşmaya Dr. Özer Gürbüz ve tarafların avukatları katıldı. Karşıyaka 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, Yüksek Sağlık Şurası'ndan 10'u profesör, 3'ü doçent, 2'si uzman 15 doktordan oluşan heyetin gönderdiği raporu okudu. Raporda, hastaya konulan tanı ve tedavi endikasyonunun doğru olmadığı, patoloji raporu ve USG (ultrason) raporunun konulan tanıyla uyuşmadığı, hastanın ameliyat edilirken yeterince bilgilendirilmediği ve onam belgesi bulunmamasının bir eksiklik olduğu, bu suretle çocuk yapma kaabiliyetinin ziyanına neden olan Dr. Özer Gürbüz'ün 8'de 8 (Sekizde sekiz) oranında kusurlu bulunduğu belirtildi.

Dr. Gürbüz'ün avukatı Ali Aşlık, gelen rapora itiraz edip, Adli Tıp Kurumu'ndan yeni bir rapor alınmasını talep etti. Savcı da aynı yönde görüş belirtti. Rabia Yorulmaz'ın avukatı Cem Nemutlu ise, yeni bir raporun alınmasına gerek olmadığını, raporun en yüksek kuruldan geldiğini belirtti. Hakim Selçuk Türkmen de yeni bir rapor alınmasına gerek olmadığını söyledi. Dr. Özer Gürbüz'ü önce 15 ay hapis cezasına çarptırdı. Cezasını daha sonra duruşmalaradaki iyi hali nedeniyle 1 yıl 15 gün hapse çevirip, bir daha suç işlemeyeceği kanaati oluştuğundan erteledi.

Rabia Yorulmaz'ın Dr. Özer Gürbüz'e 20 bin YTL'si maddi, 150 bin YTL'si manevi toplam 170 bin YTL'lik tazminat istemiyle açtığı dava ise henüz sonuçlanmadı. (dha)