Hav hav!.. Tercümesi: Huu huu kimse yok mu?

Hav hav!.. Tercümesi: Huu huu kimse yok mu?
Hav hav!.. Tercümesi: Huu huu kimse yok mu?
Köpekler neden havlar? Tabii ki iletişim kurmak için... Bunda bir sorun yok elbette, ama sorun köpeğin takıntılı bir halde havlaması. Bunun birçok nedeni olabilir.
Haber: HAKAN BİNGÖL - m.hakan.k9@gmail.com / Arşivi

Haydi gelin biraz empati yapalım.

Komşunuzun köpeği var. Siz köpek sahibi değilsiniz ve köpeklerle de aslında bir sorununuz yok. Ama komşunuzun köpeği sabah o işe gider gitmez havlamaya başlıyor, sahibi işten gelinceye kadar da havlamaya hiç ara vermiyor.

Tamam, köpeklerle sonunuz yok ama itiraf etmelisiniz ki dayanılacak bir durum değil bu.

Aslında empati yapmaya da gerek de yok. Bütün köpek sahipleri bilir ki uysal, sessiz bir köpekle yaşamak ne kadar güzel bir şeyse, sürekli havlayan bir köpekle yaşamak da bir o kadar sinir bozucu ve yıpratıcı bir şeydir.

Peki köpekler neden havlar?

Tabii ki iletişim kurmak için. Bunda bir sorun yok. Sorun köpeğin takıntılı bir halde havlaması. Bunun birçok nedeni olabilir.

SORUN KÖPEĞİN EN BAŞTAN EĞİTİLMEMESİ

Köpekler sürüleri ile birlikte vardır. Yalnız köpek kendisini savunmasız hisseder. Sürünün gücü ve bu gücün verdiği huzur yalnız köpek için yoktur. Köpek yalnız kaldığında iç güdüleri ona sürüsünü yanına çağırmasını emreder. Bu davranış köpek daha yavruyken bir şekilde kardeşlerinden ve annesinden ayrı kaldığında otomatik olarak devreye girer. Eğer köpek sahibi köpeğine yalnız kaldığında bununla başa çıkmayı öğretmez ise gerçekten başı büyük belada demektir.

Köpek sahiplerinin büyük bir çoğunluğu yalnız kaldığında havlayan köpekleri yüzünden komşularıyla sorun yaşarlar.

GÖRMEZDEN GELİN

İşi başından sıkı tutmakta fayda var. Asla köpeğin havlamayı bir silah olarak kullanabileceği fikrine varmaması sağlanmalıdır.  Bunun için daha köpek eve ilk geldiği andan itibaren köpek sahibinin tavrının bu  konuda net olduğu fikri köpeğe iletilmelidir. Mama, oyuncak ve ilgi için havladığında köpek görmezden gelinmelidir ve isteği yerine getirilmemelidir. Bu davranışı sergileyen köpekle asla konuşulmamalı, göz teması kurulmamalı ve köpeğe dokunulmamalıdır.  Köpekler istenmeyen bir davranış sergilediğinde eğer ona bir insanmış gibi konuşarak ikna etmeye çalışırsanız köpek sizin söylediklerinizi anlamayacak (köpekler dilinizi bilmez!) fakat bundan sizin onay verdiğiniz sonucunu çıkartırlar.  Gene göz teması kurmak ve köpeğe dokunmak da köpek tarafından sizin onay verdiğiniz sonucu çıkartılacaktır.

Diyelim ki köpeğiniz sizden lezzetli ödül kurabiyelerinden istemek için havladı. Eğer köpeğinizin bu isteğini yerine getirirseniz artık köpeğinizin elinde süper güçlü bir koz var demektir. Köpek o an "eğer havlarsam istediğim olur!" fikrini çok sever ve bunu size karşı çekinmeden kullanır.

Oysa olması gereken köpek havladığında onu görmezden gelmektir. Gene mama isteme senaryosu üzerinden gidelim: Köpek ödül maması için havladığında lezzetli kurabiyeleri mideye indirme fikri onu heyecanlandıracaktır. Heyecan ise bir köpekte isteyeceğimiz son şeydir. Heyecan eşittir kontrolden çıkmış köpek demektir. Havlayan köpeğinize teslim olmayın ve sabredin. Köpeğinizi görmezden geldiğinizde köpeğiniz bir süre istediğini almak için havlayacak sonra istediği olmadığını görünce acaba neden vermediler diye düşünecek, bu sırada da havlamayı kesecektir. Altın fırsatı yakaladığınız an bu andır. havlamayı kesmiş ve heyecanı yatışmış köpeğinize ödül kurabiyesini artık verebilirsiniz.  Köpeğinize havlamadığı ve sakin bir ruh halinde olduğunda ödül maması veriyorlar fikrini bir kaç denemeden sonra öğretmiş olacaksınız.

HEV! HEV!: BENİ DE YATAĞA ALSANIZ NE OLUR SANKİ?

Bir başka havlama nedeni de köpeğin evde yalnız kalması ve bunun neticesinde yalnızlık korkusu geliştirmesidir. Biraz çaba ve eğitimle çözülmesi mümkün bir sorun almakla beraber, bu çalışmanın sabırla ve dikkatle yapılması gerekmektedir. Özellikle yavru köpek eve geldiği ilk bir kaç gece çok kritik bir süredir. Gece köpeğinizin yatacağı ona özel bir mekan hazırlamak önemlidir. Rahat uyuyabileceği bir köpek yatağı ve tuvalet kazalarını önlemek için sınırlandırılmış bir alan ideal olacaktır. Köpeğinizin başını belaya sokabilecek, üzerine devrilecek, düşebileceği veya yutabileceği objelerden arındırılmış bir yer hazırladıktan sonra köpeğinizi bütün gece yalnız kalmasında artık bir sorun yok demektir. 

Köpeğinizi uyuyacağı yerde bırakırken tedirgin davranmayın, köpek bu duygu halinizi hemen anlayacaktır. Doğal ve kararlı olun, ne de olsa artık önünüzdeki 10-15 yıl bu işi her gece yapacaksınız artık...

Yatak odanıza geçtiğinizde yalnız kalan köpeğiniz içgüdüsel olarak sürüsünden (yani siz sahiplerinden) ayrı kalmış olduğu için kendisini huzursuz hissedecek ve güdülerinin ona emrettiği şekilde havlayacaktır. Görmezden gelme kuralı burada da geçerlidir. Eğer ona susması için seslenecek olursanız, gidip susması ve sakinleşmesi için onu severseniz, veya ışığı açıp ne durumda diye ona bakarsanız kendi kalenize gol atmış olursunuz. Köpeğiniz artık biliyor ki havlarsa sahipleri geliyor ve onunla ilgileniyor. Aslında bir kaç gece bu şekilde biraz sabredip tutarlı davranırsanız köpeğinize yalnızlık korkusunu yenmeyi öğretmiş olursunuz.

Tabi sabah onu uslu ve sessiz durduğu için ödüllendirmeyi unutmamalısınız.

 

KÖPEKLER LİGİNİN HAVLAMA ŞAMPİYONLARI

Bazı köpek ırkları diğer ırk köpeklere nazaran havlamaya daha yatkındır. Bunun sebebi insan oğlunun köpek ırklarını ortaya çıkartma sebebidir. Köpek ırkları insanların müdahaleleri sonucu ortaya çıkmıştır. Ve bu müdahalenin esas nedeni köpeklerin üstün yeteneklerini kendi çıkarı doğrultusunda kullanabilmek için olmuştur.  Çoban köpeklerinin, av köpeklerinin üretilme gayesi hep bir insan ihtiyacı doğrultusunda ve belli özellikleri dikkate alınarak gerçekleşmiştir.

Bir Afgan Tazısı hızlı koşan köpeklerin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmışken, Tibet Mastifi soğuğa dayanıklı, yüksek irtifalarda sürüleri koruyabilmesi için üretilmiştir.

Bütün bu insan müdahaleleri sonucunda ortaya çıkan köpek ırkları üretilme amaçları doğrultusunda bireysel farklılıklar olsa da genellikle belli karakter özelliklerini taşırlar.

American Kennel Club'ün yaptığı ankete göre en çok havlayan ilk 10 köpek ırkı alfabetik sıraya göre şu şekilde belirlenmiş:

AIREDALE TERRIER

Büyük terrier'ler sınıfında anılan Airdale kalın tüy yapısı ve orantılı vücut yapısıyla  dikkat çeker. Çocuklara karşı nazik ve sabırlıdır. Cesur, akıllı, sadık ve cana yakın bir köpek olan airdale terrier apartman hayatı için hiç de ideal bir köpek değildir. İş için üretildikleri için egzersiz ihtiyacı duyar, bu karşılanmadığında sıkıntısını havlayarak gidermeye çalışır.

 

 

BOSTON TERRIER

Tıknaz ve adaleli bir köpek olan Boston terrier köpek dövüşleri için üretilmiştir. Neyse ki günümüz modern insanı köpek dövüşünün insanlık suçu olduğunu anlamış durumda ve Boston terrierler artık saldırgan olmayacak şekilde ıslah edilmiş durumda.  Aileye sadık neşeli olan ve ev içinde yaşamaya uyumlu bir ırk olsa da dışarıdan gelecek seslere duyarlıdır. Bu da onu havlama şampiyonları arasındaki yerine taşımakta...

 

 

CHIHUAHUA (ŞİVAVA)

Adını Aztek eyaleti Chihuahua'dan alır. İnatçı bir köpek olan Chihuahua oyuncaklarını kıskanır, sahiplenme duygusu yüksektir. İyi bir eşlik köpeği olan Chihuahua çevik ve seri bir köpektir. Cüssesinden umulmayacak cesarete sahiptir. Sahipleri dışındaki insanlara şüpheyle yaklaşır bu özelliği de onu gürültücü köpek liginde haklı bir yere taşır.

 

 

FRANSIZ BULDOĞU

Yara kulaklı, iyi huylu ve meraklı bir köpek olan Fransız Buldoğu mükemmel bir şekilde bekçilik görevini yerine getirir. fazla yürümeyi sevmeyen bu köpek  bekçiliğin yanında eskiden çiftliklerde fare avlamak için de kullanılırdı. Özellikle bekçilik için gelişmiş güdüleri havlamasının en büyük nedenidir. Neyse ki havlaması diğer köpekler gibi değildir, cüssesiyle doğru orantılı bir şekilde kısık sesle havlarlar.

 

 

IRISH WOLFHOUND (İRLANDA TAZISI)

İri yapılı bir köpek olan İrlanda Tazısı savaşlarda İrlanda soylularına eşlik etmiş, kurt geyik valarında kullanılmıştır. Dünya üzerindeki en uzun boylu köpeklerden birisidir. Çocuklarla iyi geçindiği bilenen İrlanda Tazısı'nın hamurunda bekçilik ve koruma köpekliği yoktur. gene de cüssesinin iriliği kötü niyetli kişileri caydırmaya yeterlidir. Bu yumuşak huylu, ailesine sadık  ve itaatkar köpeğin tek kusuru biraz gürültücü olması...

 

 

MİNYATÜR PINSCHER

Yüksek adımlarla kendine has bir şekilde  yürüyen Minyatür Pinscher'in bu havalı ve güven dolu yürüyüşü karakterini yansıtır. Kendine güvenen, başına buyruk  bu küçük köpek mağrur ve cesurdur.  Şımartıldığında küçük bir despota dönüşmesi işten bile değildir. Çiftliklerdeki faresayısını kontrol altında tutması için fare avcısı olarak üretilmiştir.  Doberman Pinscer'in akrabası sanılsa da aralarında akrabalık başı yoktur, hatta Doberman'dan çok daha eski bir ırktır. Havlamayı severler.

 

 

NORVEÇ GEYİK TAZISI (NORSK ELGHUND)

Geçmişi binlerce yıl önceye dayanan bu köpek kızak çekmek için kullanılsa da esas işi geyik avıdır. Ateşli silahlar daha ortada yokken sapanla avlanan avcılara eşlik etmesi ile ünlüdür. Geyiğin kokusunu kilometrelerce öteden alır. Dayanıklı bir köpek olan Norveç Geyik Tazısı sadık ve duygulu bir köpektir. Geniş alanda fiziksel aktiviteleri sever. Üstün uyum gücü sayesinde kentlerde insanla birlikte yaşamasına olanak sağlar ve çocuklarla arası iyidir. Gen de gürültücü köpekler listesinde kendine yer bulabilmiştir.

 

 

PEKİNES (PEKINEGEZ/ PEKINGESE)

Kısa boylu, basık yüzlü Çin sarayının başköşesinde kendisine yer bulmuş bir köpek. Kürkünün renginden dolayı "Çin aslanı" olarak da bilinir. Eski Çin'de kötü ruhları kovduğuna inanıldığı için insanlar önünden eğilerek selamlayarak geçermiş. Çok cesurdur. Birlikte yaşadığı kişiye çok düşkündür. Çok havlar.  Bekçi köpeği olarak kullanılmasının sebebi de zaten bu özelliğidir.

 

SCHNAUZER

Yüksek vücudu ve uzunluğu bu köpeğe yandan bakıldığında kare görünüm verecek kadar bir birine eşittir.  Yabancılara karşı mesafeli, dominant bir köpektir. Dominant karakteri nedeniyle havlamaya yatkındır.

 

 

SHETLAND SHEEPDOG (SHETLAND ÇOBAN KÖPEĞİ)

Uzun ve sivri başı, güçlü, çevik ve hafif yapısı ile güzel bir köpektir. Büyük ve küçükbaş hayvanları gütmek için üretilmiştir. Mükemmel karakteri onu iyi bir ev köpeği haline getirir. Gösterişli bir köpek olmasının yanında nazik, sadık ve duyarlıdır. İtaat etmeye yatkın, en zeki köpeklerden birisidir. Ailesine sevgi dolu olan bu köpek yabancılara mesafeli durur. O kadar mesafelidir ki yabancı birisi kendisini sevmeye kalktığında uzaklaşmayı ve havlamayı tercih eder. Havlamasının rahatsız ediciliği ve fazla havlamaya eğilimleri ile ünlüdür.