Havaalanında başka türlü bir terör!

Havaalanında başka türlü bir terör!
Havaalanında başka türlü bir terör!

Yolcular uçuştan dört saat önce alana gelmeleri yönünde uyarılıyor. fotoğraf: ap

ABD uçağına yönelik saldırı girişimi, tüm havaalanlarını kilitledi. Tatil dönemi yüzünden zaten dolu olan alanlarda ekstra güvenlik incelemeleri sebebiyle de ciddi kaos yaşanıyor

WASHINGTON - Amerikan Northwest Havayolları’na ait bir uçakta Noel günü yaşanan terör saldırısı girişiminin ardından ABD’de havaalanlarında güvenlik kontrolleri iyice sıkılaştırıldı. Pazar günü yolcular check-in için uçuştan dört saat önce alana gelmeleri konusunda uyarıldı, alanlar bomba uzmanı köpeklerle doldu.
Önlemler kapsamında uçak içinde de farklı uygulamalar başlatıldı. Uçuş esnasında yolculara, kucaklarında mont ya da battaniye tutamayacakları ayrıca uçuşun son yarım saatinde tuvaleti kullanamayacakları ve normalden daha fazla güvenlik noktasında aranabilecekleri duyuruldu.
Yeni uygulamalar, Nijeryalı terör şüphelisi Ömer Faruk Abdülmuttalib’in, 290 yolcusuyla Amsterdam’dan Detroit’e yol almakta olan Northwest Havayolları’na ait uçağı iç çamaşırlarına gizlediği patlayıcı maddelerle havaya uçurma girişimi üzerine başlatıldı. ABD İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano, ekstra önlemlerin güvenli ulaşımı sağlamak amacıyla ABD’deki tüm havaalanlarında süreceğini açıkladı. 

Her noktada arama var
Olayla bağlantılı olarak Atatürk Havalimanı’nda da güvenlik önlemleri artırıldı. Özellikle ABD’ye  gidecek olan uçaklarda tedbirlerini sıklaştıran Delta Havayolları, yolcuları için iki aşamalı güvenlik tedbiri uygulamaya başladı.
Uçağa binmeden önceki son kontrol noktasında ayakkabılarını çıkararak X-Ray cihazından geçen yolcular, el dedektörüyle aranırken, eşyaları da güvenlik elemanları tarafından açılarak inceleniyor. Bu noktayı geçen yolcu, görevlilerce hassas arama için başka bir güvenlik noktasına yönlendiriliyor. Burada da yolcuların üst kontrolü ve eşya kontrolünün yeniden yapılmasının ardından, uçağa binmelerine izin veriliyor. (afp, aa)