Havada zafer 'Ankara Kuşları'nın!

Havada zafer 'Ankara Kuşları'nın!
Havada zafer 'Ankara Kuşları'nın!
Dün Caddebostan semalarında gerçekleşen 3. Redbull Uçuş Günü'nde en uzağa uçan ve birincilik unvanına konan ekip ODTÜ'lü 'Angara Börds' oldu. Radikal ekibi 'Martin Lüfer King' ise yarışı dördüncü bitirdi.

Red Bull Uçuş Günü etkinliğine dokuz kentten 36 takım katıldı, geçen seneye kıyasla iki kat izleyici (45 bin kişi) yarışı takip etmek üzere sahilde toplandı. Çeşitli yaş ve meslekten ‘maceraperestlerden’ oluşan dört kişilik takımlar, en uzağa uçabilmek ve renkli bir havacılık gösterisi sunmak için kendi elleriyle yaptıkları uçuş makineleriyle yarıştı. Sahilde hazırlanan uçuş rampasından kendilerini Marmara Denizi’ne bırakan yarışmacılardan bazıları hayal ettikleri uçuşu yaparken bazıları serin sulara çakıldı. Sunuculuğunu Ayça Şen, Geveze, Yunus Günçe ve Berat Tunç’un yaptığı Red Bull Uçuş Günü'nde Burcu Kara, Özge Özberk, Kıvanç Kasabalı ve Sedef Avcı’nın da aralarında bulunduğu 20 jüri üyesi, yarışmacıları izleyerek değerlendirmede bulundu.

ODTÜ’de okuyan dört öğrenciden oluşan ‘Angara Börds’ takımı, çizgi karakter Angry Birds’ten esinlendikleri uçaklarıyla 30 metre uçarak hem Türkiye rekorunu kırdı, hem de birinciliğin sahibi oldu. İkincilik ‘Avatar’ adlı takıma giderken Hipbus, üçüncü oldu. Radikal ekibi ‘Martin Lüfer King’ ise lüfer şeklindeki araçlarıyla 15 metre ileriye uçarak dördüncülüğü elde etti.

Radikal ekibinin koreografisi Bandista grubunun ‘Haydi Barikata’ şarkısı ile başladı, Karadeniz müziği ile devam etti. Ekibin lideri ve Radikal çevre muhabiri Serkan Ocak giydiği devasa balık kostümüyle horon vururken, diğer üyeler Eda Utku ve Kürşad Bayhan da Karadeniz yöresine ait folklor kıyafetleriyle ona eşlik etti. ‘Pilotluk’ vazifesi Radikal Hayat muhabiri Alpbuğra Bahadır Gültekin’deydi. Ekip şovuyla ve uçuşuyla jüriden yüksek puanlar topladı. Yarışmaya katılan isimlerden şarkıcı Can Bonomo’nun takımı ise uçuş için atlamadan önce ‘Özgürlüğüne sahip çık’ yazan bir pankart açtı.

Red Bull Uçuş Günü'ne katılan uçaklar bu yıl bolca mesaj verdi. ‘Dördü bir arada’ isimli ekip Galatasaray , Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş takımlarının formasını giyerek ‘Sporda şiddete son’ dedi. Radikal ekibinin uçağı Martin Lüfer King ise yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan lüferlere dikkat çekerken, başka bir ekip de deniz temizliği temasını işledi.