'Havasız' Brezilya fönü kanser yapıyor!

'Havasız' Brezilya fönü kanser yapıyor!
'Havasız' Brezilya fönü kanser yapıyor!
ABD'deki California Üniversitesi'nden bilim insanları uzun süre düz saçlara sahip olmak için tüm dünyada kadınların uyguladığı bir yöntem olan Brezilya fönünün kansere yol açabileceğini açıkladı.

Radikal.com.tr - Saç düzleştirme uygulamasını inceleyen bilim insanları, Brezilya fönü uygulandığı sırada kuaförlerde havada kansere neden olduğu bilinen “formaldehit” adlı kimyasalın yüksek oranlarda bulunduğunu tespit etti.

Hürriyet 'ten Birce Bora'nın haberine göre ABD ’de kuaförlerde kullanılan ürünlerde sadece yüzde 0,1 oranında formaldehit bulunmasına izin verilirken, Brezilya fönü için kullanılan ürünlerde tam yüzde 12 oranında bu kanserojen maddeden bulunuyor.

California Üniversitesi Kamu Sağlığı Merkezi’den Michelle Stewart araştırma sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Araştırmamız gösterdi ki gerekli kontroller yapılmadan, uygun bir havalandırma sistemi kurulmadan yapılan Brezilya fönü uygulamaları insanları yüksek oranda kanserojen maddeye maruz bırakıyor" dedi.

2005 yılında Brezilya’da ortaya çıkan "Brezilya fönü" kısa zamanda tüm dünya kuaförlerinde uygulanan bir prosedüre dönüştü.

Jennifer Aniston ve Kim Kardashian gibi ünlüler tarafından da tercih edilen Brezilya fönünün nasıl keşfedildiği ise net olarak bilinmiyor. Fabrikalarda yünü düzleştirmek için kullanılan formaldehitin, saçları da düzleştirdiğinin deneme yanılma yöntemiyle keşfedildiğine inanılıyor.