Havayollarından aslan Cecil yasağı

Havayollarından aslan Cecil yasağı
Havayollarından aslan Cecil yasağı
Zimbabwe'deki ikonik aslan Cecil'in öldürülmesinin ardından ABD'nin önde gelen havayollarından Delta, United ve American Havayolları avcılık ganimetlerinin nakliyesini yasakladı.

Delta, United ve American havayolları uçuşlarda avcılık ganimetlerinin taşınmasını yasakladı.  Havayolları artık aslan, leopar, fil, bufalo ve ya gergedan kalıntılarını taşımayacağını duyurdu. Lakin, bu duyurunun resmi nedenleri açıklanmadı.  Delta Havayolları’nın, bu nakliyatların yasaklanmasını talep eden online imza kampanyasına konu olan Afrika şehirlerinin çoğuna direkt uçuşu var. United ve American Havayolları Delta’dan daha az Afrika şehrine uçsa da United Havayolları attığı twit’te ganimetleri taşımama kararının anında devreye gireceğini duyurdu. Şirket sözcüsü Charles Hobart, “Bu kararı almanın mantıklı olduğunu düşündük” dedi.
Cecil geçtiğimiz haftalarda Minnesotalı dişçi Walter Palmer tarafından yasadışı olarak vurulmuştu. Zimbabwe, nisan ayında Jan Casimir Seski adlı aslanı öldürdüğünden şüphelenilen Pensilvanyalı bir doktorla beraber suçluların ülkeye iadesini istiyor.

AV YASAL SANIYORMUŞ!
Palmer’ın, Cecil’i büyük bir turist merkezi olan Hwange National Park’ta avlamak için 50 bin dolar ödediği sanılıyor. Palmer, Cecil’in korunduğundan haberi olmadığını ve avın yasal olduğunu düşündüğünü söyledi ama aslanın ölümü dünya çapında tepki yaratmıştı.

Cecil'in katiline yakalama kararı

Delta Havayolları, bu kararın neden alındığı ya da son yıllarda ne kadar av ganimeti taşındığı yönündekisorulara yanıt vermiyor. Şirket yaptığı kısa açıklamada “Şu andan itibaren, Delta resmi olarak tüm aslan, leopar, fil, bufalo ve ya gergedan ganimetlerinin nakliyatını resmi olarak yasakladı” dedi. (The Daily Mail )   


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Afrika

  ,

  Leopar

  ,

  Mail

  ,

  Resmi

  ,

  şirket

  ,

  turist

  ,

  Aslan