Hawking, uzaydaki 'akıllı yaşamın' peşinde

Hawking, uzaydaki 'akıllı yaşamın' peşinde
Hawking, uzaydaki 'akıllı yaşamın' peşinde
İngiliz fizikçi Profesör Stephen Hawking uzayda yaşam olup olmadığı sorusunu cevaplamayı amaçlayan yeni bir girişimin açılışını yaptı.

Girişim dünya dışında akıllı yaşam arayışına destek veren en büyük proje. BBC Türkçe'nin haberine göre 10 yıllık projede dünyaya en yakın bir milyon yıldızdan sinyaller dinlenecek. 100 milyon dolarlık girişimi Londra'daki Royal Society bünyesindeki 'Breakthrough Initiatives' grubu başlatıyor.
Projenin açılışında konuşan fizikçi profesör Stephen Hawking, "Evrende bir yerlerde akıllı yaşam bizim ışıklarımızı izliyor ve bunların ne anlama geldiğini anlıyor olabilir" diye konuştu.

IŞIKLARIMIZ CANSIZ BİR KOZMOSTA DOLAŞIYOR DA OLABİLİR
"Işıklarımız cansız bir kozmosta dolaşıyor da olabilir. Her halükarda önümüzdeki en büyük soru bu. Dünya dışında hayat olup olmadığı sorusunun yanıtını bulmak için harekete geçmenin zamanı geldi" diyen Hawking "Yaşıyoruz. Akıl sahibiyiz. Bilmemiz gerekir." ifadelerini kullandı.
Girişimin Dünya dışında akıllı yaşam belirtileri bulmak için başlatılmış en büyük bilimsel hamle olduğu kaydediliyor. Girişim kapsamında daha önceki programlardan 10 kez daha kapsamlı bir uzay taraması yapılacak. Beş kez daha fazla radyo dalgası 100 kat daha hızlı taranacak. Dünyanın en güçlü iki teleskopu da bu çalışmaya katılacak.

UZAYDA YALNIZ MIYIZ?
Girişimin kurucusu olan, ABD merkezli yüksek teknoloji milyarderi Yuri Milner (alttaki kare), dünya dışında zeka belirtilerini bilimsel şekilde araştırmaya uygun teknolojinin olduğunu söyledi. Milner "Mevcut teknoloji bize insanlığın en büyük sorularından birini cevaplamak için gerçek bir fırsat veriyor: Uzayda yalnız mıyız?" dedi.
Profesör Hawking de araştırmanın insanlığın önemli bilimsel girişimlerinden biri olduğuna inandığını ekledi.

IŞIKLARIN ARKASINDAKİ AKLI ANLAMALIYIZ
Hawking şöyle konuştu: "Evreni anlamak için atomlar hakkında bilmeniz gereken şeyler var: Atomları bağlayan gücü, uzay ve zamanın şeklini, yıldızların doğum ve ölümünü, galaksilerin dansını, kara deliklerin sırlarını bilmeniz gerek. Ama bunlar yeterli değil. Bunlarla her şeyi açıklamak mümkün değil. Bunlar yıldızların ışığını açıklayabilir ama dünyadan yükselen ışıkları açıklayamaz. Bu ışıkları anlamak için hayat hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir, o ışıkların arkasındaki aklı anlamanız gerekir." (BBC Türkçe)