Hayaleti de kral

Hayaleti de kral
Hayaleti de kral
Daha önce yayımlanmamış Michael Jackson kayıtlarından oluşan 'Xscape', artık bir hayalet bile olsa sanatçının hâlâ endüstrinin en güçlü figürlerinden biri olduğunu ortaya koyuyor.
Haber: SARP DAKNİ / Arşivi

Her ne kadar gişede iki seksen yatsa da, tepeden tırnağa Afro-Amerikalı bir oyuncu kadrosuna yer verilen dönemin en büyük bombalarından Diana Ross’lu The Wonderful Wizard of Oz uyarlaması ‘The Wiz’, artık çocukluğu geride bırakan ve yakın geleceğin bir numaralı süperstar’ı haline gelecek Michael Jackson’ın barındırdığı potansiyeli açıkça ortaya koyuyordu. Duruma el koyan Quincy Jones, Ross’u güzelce bir kenara ittirip Michael’ı kolundan tuttuğu gibi Allen Zentz stüdyolarına soktu (daha önce ‘Jackson 5’ kataloğuna dahil edilen dört solo albümü kimi kaynaklara göre sayılmadığı için) ve resmi diskografisinin ilk albümü ‘Off The Wall’, 1979’da böylece ortaya çıktı.
‘Off The Wall’un yayımlanışının 30. yılında yaşanan Jackson’ın şoke edici ölümü sonrasında yayımlanan ilk derleme ‘Michael’ın bir ‘posthumöz’ albüm olarak radarımızı sıyırarak ve geride hiç iz bırakmadan geçip gittiği malum. Jackson’ın yarım kalan stüdyo çalışmalarının tamamlanmış son halleri hevesimizi kursağımızda bırakmıştı. Ancak tavanarasına kaldırılmış bu tozlu sandıktan çıkan tüm malzeme ‘Michael’ için kullanılmış değil. Dün itibariyle yayımlanan ‘Xscape’, artık bir hayalet olsa bile Jackson’ın hâlâ müzik endüstrisinin en güçlü figürlerinden biri olduğu gerçeğini ortaya koyuyor. Aynı hızla ülkemizde de iTunes’tan satışa çıkan ve Deezer üzerinden de dinlemeye açılan ‘Xscape’, Epic Records’ın tanrısı L.A. Reid’in bizzat küratörlüğünü üstlendiği bir yapım.
Aralarında Timbaland, StarGate ve Rodney Jerkins gibi gözleri yuvalarından fırlatacak son derece kalabalık bir prodüktör grubunun el emeği göz nuru olan albümün müjdecisi ise 1983 yılında kaydedilmiş olmasına rağmen, buram buram Off The Wall kokan Love Never Felt So Good oldu. Michael bu şarkıyı Paul Anka ile birlikte yazıp, demosunu kaydettikten sonra rafa kaldırmış meğer. Timberlake’in Justin Timberlake’i dahil ettiği özel versiyonunda bizzat bu albümde yer alan favorimiz ‘Workin’ Day and Night’tan perküsyon ve nefes sample’ları kullanılan şarkı, doğruyu söylemek gerekirse ‘Dangerous’ albümünden bu yana duyduğumuz en heyecan verici MJ prodüksiyonu oldu.
Michael’ın ‘Bad’ albümü ile keskinlik kazanan tarzını sembolize eden ‘Chicago’ ve ‘Loving You’yu takiben başlayan StarGate prodüksiyonlu ‘A Place with No Name’ ise elbette ikinci favorimiz! Bu şarkı ‘Moonwalker’ filminde de kullanılan mucizevi klasik ‘Leave Me Alone’a açık bir saygı duruşu niteliği taşıyor. ‘Do You Know Where Your Children Are’ ise taşıdığı sıfır km ‘Wanne Be Startin’ Somethin’ enerjisiyle rahatlıkla ‘Thriller’ albümüne yerleştirilebilirmiş aslında. Son olarak albüme adını veren Rodney Jerkins prodüksiyonu ‘Xscape’ ise Michael’ın yaşarken kaydettiği son stüdyo albümü ‘Invincible’ dönemine ait. Jerkins bu şarkının orijinal kayıtları sırasında da Jackson’ın bizzat yanında bulunuyordu.
Sözün özü, gözünüzü kapadığınızda sizi 80’lerin en güzel günlerine geri götüren, ancak bunu yaparken günümüzden tınıları da yanında taşıyan ‘Xscape’, hayranı olun ya da olmayın, Michael Jackson cephesinden gelen pek hoş bir sürpriz .