Hayali şehir turları

Uzun bayram tatilinde her hangi bir nedenle İstanbul'da kalmak zorunda olanlar fazla üzülmesin. Hazır kentin kalabalığı azalmışken, rehber kitaplar eşliğinde bir keşfe çıkmanın tam vaktidir

İstanbul ’u kitaplar eşliğinde gezmek isteyenler için yüzlerce kitap var. Murat Belge’nin ‘İstanbul Gezi Rehberi’ mutlaka el altında olması gereken kitaplardan biri. Belge, bu rehber kitapta İstanbul’un eşsiz zenginliğini, o kendine has üslûbuyla, aralara serpiştirdiği ilginç hikâyeler ve tarihi ‘dedikodularla’, Pera, tarihî yarımada, Boğaziçi, Üsküdar gibi eski yerleşim merkezlerinin yanı sıra Pendik’e, Florya’ya, Küçükçekmece’ye, Kilyos’a, hatta Polonezköy’e kadar uzanan bir güzergâhta gözler önüne seriyor.
Haldun Hürel, ‘İstanbul’un Ansiklopedik Öyküsü’nde şehrin özel yerlerini 2506 maddede sıralamış. Rüknü Özkök ise ‘İstanbul Yedi Tepede On Yedi Gezi’de tarihi yerlerin ve yapıların tanık oldukları olaylar, tarihi kaynaklardan, klasik edebiyat ürünlerinden yapılan alıntılarla ele alıyor.
Pat Yale ve Saffet Emre Tonguç tarafından hazırlanan ‘İstanbul Hakkında Her Şey’de ise 2000’in üzerinde fotoğraf, binlerce maddenin yanı sıra haritalar da yer alıyor. Kitapta, tarihi ve turistik mekânlar dışında şehirdeki restoran, kafe, bar, otel, hostel, gece kulübü ve hamam gibi mekânlarını da öğrenebilirsiniz.
‘Boğaziçi Yalıları’ ve ‘Boğaziçi Mehtapları’ kitapları ise Abdülhak Şinasi Hisar’ın kaleminden çıkan iki kitap. Hisar, Boğaziçi’ni mevsim mevsim, saat saat yaşatmayı başarıyor; geçmiş zaman cennetinde görülen bir medeniyet rüyasına götürüyor okurunu.
“İstanbul’un eskiden renkleri vardı” diyen Selim İleri ‘İstanbul Seni Unutmadım’da bu renklerin peşine düşüyor. Unutmadığı, unutamadığı ve asla unutmayacağı bir kenti dillendiriyor.
İstanbul’u cinayetler eşliğinde gezmek isteyenlere Ahmet Ümit’in ‘İstanbul Hatırası’nı; âşıklara ise Atilla Birkiye’nin ‘İstanbul’da Aşıkların İçin Buluşma Yerleri’ni öneriyoruz.

Bayramda görülecek 5 film

Kuzuların Sessizliği
Jonathan Demme

Bayramda gerilimsiz olmaz diyenlere kült bir alternatif; FBI’daki eğitimi devam eden Clarice Starling (Jodie Foster) yüksek güvenlikli bir akıl hastanesinde seri katil Hannibal Lecter’la cinayeti çözmek için buluşur, ve olaylar gelişir!

Kara Koyun
Jonathan King

‘Black Sheep’ 2006 yapımı bir Yeni Zelanda filmi. Korkutucu ve de komik. Masum kuzu ve koyunlar, kana susamış katillere dönüşüyorlar filmde. “Yeni Zelanda’da 40 milyon koyun var ve hepsi de fazlasıyla sinirliler” diyor filmin reklamı.

Tavuklar Firarda
Mick Park
Peter Lorg

Ginger, Bunty, Babs ve Fowler adlı dört tavuk, öteki tavuklarla birlikte tel örgüler arkasında yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak bu dört tavuğun diğerlerinden farkı kümesten kaçmaya kesin kararlı olmalarıdır. Kızartılma cezası bile onları yıldırmaz. Ancak bir gün çiftliğe yolu düşen gözüpek Rocky kısa zamanda dişilerin gözdesi olmayı başarmakla birlikte, herkese uçmayı bildiğini ve diğer tavuklara da öğretebileceği anlatır. Tüm kümes için özgürlük umudu demektir bu!

Harry Potter Ve Ölüm
Yadigarları: Bölüm 1

Dünyayı kasıp kavuran Harry Potter hikayesinin final filminin birinci bölümü bayramın ikinci günü vizyonda. Harry Potter ve arkadaşları kötülere karşı savaşlarının en sert ama son durağındalar.

Sosyal Ağ
David Fincher’in ‘ Facebook ’ fenomenini ele aldığı bu filmini hâlâ göremediyseniz, bir süre sonra gösterimden kalkacak bu film için bayram tatili iyi bir fırsat.