Hayalleri süsleyen ofisler

Hayalleri süsleyen ofisler
Hayalleri süsleyen ofisler
Koşu parkurları, kum torbaları, playstation ve masaj odaları, rengârenk masalar... Ofis kavramının sıkıcı havasına eğlence ve tasarım şıklığı katan yerli şirketlerin peşine düştük...
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Birbirinin aynı gri masalar, siyah sandalyeler, beyaz duvar ve beyaz ışıklar... Ekrana bakmaktan gözleri küçülmüş, sandalyenin içerisine gömülmüş çalışanlar... Ofis deyince akıllara gelen tüm sıkıcı görüntüleri unutun. Artık Türkiye ’de, bir efsane olarak fotoğrafları haber sitelerinin galerilerini süsleyen Google’ın izinden giden pek çok ofis var. Göz rahatlatıcı renkler, masaj odaları, ginger’lar ve kum torbaları gibi çalışma hayatını bir nebze de olsa eğlenceli kılacak ayrıntılarla dolu ofisler revaçta. Google’ın efsane ofisiyle başlayan trend, hem çalışanların ihtiyaçlarını karşılıyor hem de motivasyonlarını arttırıyor. Türkiye’de bu trendi takip eden tasarım ofislerin izlerini sürdük.

Burada patron ışık
Dardanel yönetim binası


Tarabya’da 19. yüzyıldan kalma bir yalıda bulunan ofis yapılan restorasyonun ardından Emre Açar tarafından tasarlanmış. İçerisi tamamen şeffaf camlardan oluşan ofiste yöneticiler dahil tüm çalışanlar açık ofiste çalışıyor. Ofisteki ses izolasyonu da yine şeffaf camlarla sağlanmış. Köşkün arka tarafındaki bahçesinden alınan ışık ofisin tüm katlarına yayılırken mekânın bütünlüğünün bozulmamasına dikkat edilmiş.

Koşu parkurlu şirket
Sahibinden.com


Sahibinden.com sitesinin Ataşehir’deki ofisi 5000 metrekarelik bir alana kurulmuş. Ofisi gün içerisinde çalışanların yürüyüş ve koşu yapabildikleri 250 metrelik bir pist çevreliyor. Çalışanları şirket içerisinde ginger’la dolaşırken görmek mümkün. Alt katında 150 kişilik bir konferans salonu bulunan ofiste fitness salonu da gün boyunca kullanılabiliyor.

Başrolde eğlence var
Yemeksepeti


Şirketin 2012’de taşındığı Balmumcu’daki ofisi ‘Yemek Sepeti Kampüs’ tasarlanırken Google örnek alınmış. Masaj ve playstation odaları, çalışanların özel konuşmaları için şeffaf telefon kulübesi, langırt ve kum torbası var. Çalışanların konforunu ön planda tutularak tasarlanan ofis renkli havasıyla motivasyonu arttırma hedefinde.

Hukukun rengi siyah
Ct Hukuk Ofisi


Mimari olarak farklı bir tarza sahip olan ofiste genel olarak siyah renkler tercih edilmiş. Keskin ve iddialı bir mimari tercih edilen ofiste soğuk ve sıcak malzemeler arasında kontrast oluşturulmuş. 2013’ün mart ayında tamamlanan ofiste karşıt malzemeleri kullanarak hukukun tarafsızlığı hissettirilmeye çalışılmış.

Rengârenk bir ofis
Gittigidiyor.com


Ataşehir’de bulunan ofis tek katta iki bin metrekarelik bir alanda bulunuyor. Renkli bir tasarımı olan ofiste yöneticiler dahil açık ofis düzeniyle çalışılıyor. Ofiste Türkiye’den şehirlerle adlandırılmış 12 toplantı odası var. Playstation alanı da bulunan ofis yeşil bir alana bakıyor. Ofisin bir bölümünde bahçeye bakan iki kişilik koltuklar konulmuş. Kimi çalışanlar laptoplarını alarak bu koltuklarda çalışmayı tercih ediyorlar.

Rekabetin doğurduğu gereksinim


Yüksek mimar Cemil Ceyhan Gönen: Son yıllarda birçok yerli şirketin kurumsallaşma çabaları, çalışma mekânlarının nitelik kazanmasına katkıda bulundu. Google ofislerinin iç mekân tasarımlarıyla ilgi çekmesi, ofis tasarımının marka değerine katkı sağladığı algısını oluşturdu. Türkiye’de de bu adımları ilk atanlar bilişim şirketleri oldu. Son yıllarda o kadar çok proje var ki artık şirketler ancak ancak tanınmış mimarlarla ve mimari fark yaratarak öne çıkılabiliyor.

Kum torbasına gidiyoruz


Yemek sepeti.com’da çalışan Efe Altay:
Ben çağrı merkezinde çalışıyorum. Stresli bir iş yaptığımız için ofiste bizim için birçok şey düşünülmüş. Molalarda masaj koltuklarını kullanıyoruz. Bir de sinir stres için kum torbası koymuşlar. Birbirimize bağırıp çağıracağımıza oralarda sakinleşiyoruz,. Farklı tasarlanmış ofisler de çalışmak güzel ama bir süre sonra burası da tüm ofisler gibi sıkıcılaşmaya başlıyor.