Hayat bildiğin gibi değil

Hayat bildiğin gibi değil
Hayat bildiğin gibi değil
Kadir Has Üniversitesi Komşuluk Hakkı Projesi Kapsamında Roman Çocuklar ve akademi-fotoğraf- medya dünyasından tanınmış isimlerle gerçekleştirilen 'Hayat Bildiğin Gibi Değil' adlı sergi bugün açılıyor.

Sergide Roman kültürünün renklerini barındıran Lonca Mahallesi'nde yaşayan 10 çocuğun çektiği fotoğraflara Okan Bayülgen, Murat Uyarkulak, Cüneyt Özdemir ve Metin Üstündağ gibi isimler yorum yazdılar.

Belgesel Fotoğraf Atölyesi tarafından uygulanan ‘ Hayat Bildiğin Gibi Değil’ çalışmasında Topkapı, Sulukule, Edirnekapı, Mevlanakapı, Yedikule gibi İstanbul Surları boyunca ‘taşra’ ile ‘merkezi’ (Suriçi) birleştiren alanlarda yaşayan Roman mahallerinden günümüze kadar varlığını sürdürebilmiş olan son örneklerden biri olan Lonca Mahallesi’nin çocukları ile biraraya gelindi. Sergi açılışında bir adet fotoğraf makinası hediye dilen çocuklar yorum yapsan ünlü isimlerle biraraya geldi.

Proje Koordinatörü Ulaş Tosun 'Geçtiğimiz yıl Fener Rum Lisesi ve Cibali İlköğretim Okulu öğrencileriyle yaptığımız 'Bir Mahalle Hatırası' adlı sergi ve bu yıl Roman Çocuklarla gerçekleştirdiğimiz 'Hayat Bildiğin Gibi Değil' adlı çalışmalarda, göç, kentsel dönüşüm gibi nedenlerle hızla yok olan mahalle olgusunu mekanın en dinamik öğreleri olan çocuklar tarafından belgelenerek ölümsüzleştirilmesini amaçlıyoruz.' dedi. Koordinatör Tosun ayrıca 'Lonca Mahallesi'nde yaşayan Romanlar tüm Romanlar gibi kent kültürüne dans, müzik ve el işciliği gibi alanlarda gösterdikleri emek ile dahil olabilmiş ve bunun dışında her zaman ötelenmiş durumdadırlar. Bir yanıyla klasik varoş mağduriyetlerini yaşayan mahalle Roman-Kent Kültürüne özgü bu sıradışı işbirliği nedeniyle bir yanıyla da çok renkli görüntüler vermektedir. Romanlar bütün gündüzleri şehir merkezlerinde düzenlenen ve kendilerinden olmayan insanların eğlencelerinde yapacakları mesai için sokaklara taşan dans ve müzik provaları yapmaktadırlar. Çocukların çektiği fotoğraflar ve bize destek olan sanatçıların eşsiz yorumlamaları Hayatın Bildiğimiz Gibi Olmadığını göstermekte.' dedi

Çocukların çektiği fotoğrafları ise Burcu Aktaş, Cüneyt Özdemir, Coşkun Aral, Metin Üstündağ, Murat Uyurkulak, Nevin Sungur, Okan Bayülgen, Pınar Öğünç gibi isimler yorumladı. Sergi 15 Kasım tarihine kadar khas Cibali Yerleşkesi'nde görülebilir.