'Hayat dolu bir insandı'

'Hayat dolu bir insandı'
'Hayat dolu bir insandı'

Rahmet Uysal, yarın Mersin de toprağa verilecek.

Önceki gece hayatını kaybeden genç tiyatrocu ve neyzen Rahmet Uysal'ı tiyatrocu dostları anlattı.

İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü mezunu genç tiyatrocu Rahmet Uysal, önceki gece Cihangir’deki evinde ölü bulunmuş, 26 yaşındaki oyuncunun vefatı sanat dünyasını ve dostlarını yasa boğmuştu. Rahmet Uysal, tiyatro çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda Türkiye ’nin sayılı kadın neyzenlerinden biriydi. Kendini astığı belirtilen Uysal, çevresi tarafından neşe dolu ve enerjik bir kadın olarak bilinirken, sanatçının bir süredir maddi sıkıntı yaşadığı öğrenildi. Bugün Mersin’de toprağa verilecek olan Uysal’ı tiyatrocu dostlarına sorduk.

Kahkahaları yüzünden eksilmezdi
Jale Karabekir, Tiyatro Boyalıkuş: Son
iki sene beraber değildik ama üç yıl birlikte çalıştık. Turneler, oyunlar yaptık. İyi bir arkadaşımızdı, umut vaat eden bir tiyatrocuydu. Gerçekten inanamıyoruz, şoktayız. Böyle bir genç kadının başına ne geldi de canına kıydı anlamaya çalışıyoruz. Sözün bittiği yerdeyiz. Rahmet deli dolu, canlı, kahkahaları yüzünden eksik olmayan bir insandı. Böyle bir ölüm başkası için düşünülebilir ama Rahmet için değil.

Hayatın tadını çıkaran bir insandı
Aydın Orak, Tiyatro Avesta:
Rahmet’i altı yıldır tanıyorum. En son günlerine kadar da görüştük. Hatta o gün oyunumuza geldi, oyundan sonra konuştuk. Her an neşe dolu bir insandı. Bana Mardin’deki eski bir dekor parçasının peşinden gideceğini söylemişti. Sürekli geleceğe dönük planlar yapan, anın tadını çıkaran, dostlarıyla diyaloğunu sürdüren biriydi.

Ne yazık ki bunalımı aşamamış
Ufuk Tan Altunkaya, Tiyatro Artı:
Rahmet ile okulda beraberdik. Hani baktığınızda hayata duruş karşısında güç aldığınız insanlar vardır ya, öyle biriydi. Borçlarından dolayı bunalıma girdiğini duydum. Rahmet ne yazık ki bunu aşamamış. Ne yazık ki böyle bir ülkede yaşıyoruz.

Bu akşam alkışlar Rahmet için... Murat Mahmutyazıcıoğlu, İkincikat: 'Seni seviyorum diyecek kadar sarhoş' oyununda beraber çalışmıştık Boyalıkuş'ta, dramaturgumuzdu Rahmet. Sonra oyun boyunca ışığımızı yaptı. İkincikat, henüz Rengahenk'ken orada birlikte oynamıştık. Bu akşam (çarşamba) aynı mekânda 'Korku Tüneli' var. Alkışları ona göndereceğiz. Çok üzgünüm, hâlâ inanamıyorum.