Hayatımı değiştiren filmler

Hayatımı değiştiren filmler
Hayatımı değiştiren filmler
'Hayatımın Filmi' köşesinin bu haftaki konuğu karikatürist Bahadır Baruter

AHH GÜZEL İSTANBUL
Sadri Alışık film boyunca hep çok güzeldir. Sesi güzeldir mesela. ıçli, bıçkın, tozlu ve kıyır kıyırdır sesi. Sonra gözleri güzeldir. Hergele bakar, bitirim bakar, ama sevinirken de üzülürken de hep aynı güzellikte, hep aynı derinlikte, vicdanlı ve mert bakar gözleri. Sonra paltosu, atkısı, şemsiyesi, şapkası, sigarası... Her biri ve hepsi, çok güzeldirler. Hem bir çizgi roman kahramanının aksesuvar tasarımları gibidirler, hem de alabildiğine tesadüfi ve alelade. Sonra paltosu güzeldir Sadri Alışık’ın. Güzel bir adamı dünyanın çirkinliklerinden kadim bir asaletle koruyup sakınan bir erdem kozası gibidir. Ve tabii aslında her şeyi güzeldir. Hüzünlü şemsiyesi güzeldir... kalender şapkası güzeldir... güngörmüş atkısı güzeldir.
Ayla Algan da çok güzeldir bu filmde. Basittir, doğaldır, kendisidir, ve tanıdıktır. ınanırız öyle bir kızın varlığına. Haşmet’in sevdiği kadar severiz Ayşe’yi, onun sakındığı kadar sakınmak isteriz kötülüklerden. Basit kıyafetleri, gösterişsiz vücudu, alelade saçlarıyla güzeldir, çünkü hakikidir. Öylesine hakikidir ki bazen, makas almak isteriz yanağından, bazen de öpmek.
ıstanbul da çok güzeldir bu filimde. 60’lı yılların istanbul’u. “Ahh güzel ıstanbul”... Güzel vapurlar, güzel yalılar, güzel sokaklar, güzel insanlar vardır o İstanbul’da. Zamanın örtüsü müdür güzelleştiren eskiyi yoksa eski her zaman güzeldir de onu sevmeye bizim hislerimiz mi geç kalır, bunu tartar dururuz film boyunca derinlerimizde. Ama basbayağı güzeldir işte o eski istanbul. O da Ayla Algan kadar, Sadri Alışık kadar, ve filmin şu umutlu sonu kadar güzeldir: Haşmet ve Ayşe bir Şehir Hatları Vapuru’nun güvertesinde Haşmet’in Kulübeyi Aksan’ına yani hüzünler kulübesine doğru yol almakta ve denizin açıklarından ıstanbul’u seyretmektedirler, el ele. “Naapıciiz şimdi bundan sonra” diye sorar kız Haşmet’e. Bunu sorarken mesut ama tedirgindir kız. O içli, o bıçkın, o tozlu, o kıyır kıyır sesiyle yanıtlar kızı Haşmet:
“Bilmem, ama yaşıyoruz, iki kişiyiz ve birbirimizi seviyoruz. Korkma, dünyada her zaman inanılacak sağlam şeyler bulunur.”
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senarist: Safa Önal, Ayşe Şasa
Müzik: Metin Bükey
Oyuncular: Sadri Alışık, Ayla Algan


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Sadri Alışık