Hayatla macerası sona erdi...

Hayatla macerası sona erdi...
Hayatla macerası sona erdi...

Berman 73 yaşındaydı.

Amerikalı Marksist teoristen, Türkiye'de en çok 'Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor' ve 'Marksizmle Maceram' kitaplarıyla tanınan Marshall Berman yaşamını yitirdi.

Özellikle kent ve kentleşme konularında yazdığı kitaplarıyla bir kuşak üzerinde çok etkili bir isim olan Berman, postmodernizmin tartışıldığı dönemde yayımladığı ‘Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor’ kitabıyla büyük sükse yaratmıştı. Düşünür, 1982 tarihli ‘Marksizmle Maceram’ adlı kitabıyla Marksizmi bir sistem olmanın dışında ilk kez insani bir kavram olarak ele alıyordu. 
‘Marksizmle Maceram’da Marksist filozof, tam da kitabına verdiği isim gibi, babasının ölümünün ardından yaşadığı kişisel ‘Marksizmle tanışma’ deneyimini anlatır: Genç Berman’ın babası, New York’ta tekstil sanayisinin farklı kollarında yıllarca didinir. Ancak kalbi, henüz 48’ine gelmeden piyasanın vahşiliğine yenik düşer. İntikam almak isteyen oğlu birkaç yıl sonra Columbia Üniversitesi’nde öğrenciyken Marks’ın 1844 El Yazmaları’nı tanesi 50 sentten yirmi tane alıp çevresindekilere dağıtır...

Yazar Todd Gitlin’in verdiği bilgiye göre Berman çarşamba günü, uzun süredir yaşadığı Manhattan’daki favori restoranlarından Metro’da yemek yediği esnada kalp krizi geçirdi. Yazıları The New York Times ve The Nation gibi yayınlarda yer alan Berman ayrıca City University of New York ve City College of New York’ta siyaset bilimi dersleri veriyordu. Düşünür, kendisini ‘Marksist hümanist’ olarak tanımlıyordu. Berman evli ve iki çocuk babasıydı. 12 Eylül 'de toprağa verilen usta teorisyenin Türkçe’de üç kitabı var: ‘Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor’, ‘Marksizmle Maceram’ ve ‘Özgünlüğün Politikası’.