Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri Gezi'deki hayvanlar için yürüdü

Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri Gezi'deki hayvanlar için yürüdü
Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri Gezi'deki hayvanlar için yürüdü
Hayvanseverler tarafından yedi farklı şehirde eşzamanlı olarak düzenlenen 'Mezbahalar Kapatılsın' eylemlerinin İstanbul ayağında Gezi Direnişi'nde hayatını kaybeden hayvanlara dikkat çekildi.
Haber: ECE ÇELİK / Arşivi

Cumartesi öğle saatlerinde henüz Gezi Parkı’na müdahale, olmamış Taksim Meydanı savaş alanına dönmemişken saat 14.00 sularında yedi ülke ve dokuz şehirde eşzamanlı ‘Mezbahalar kapatılsın’ eylemi düzenlendi. Hayvan özgürlüğü için mücadele veren gruplar tarafından gerçekleşen eylemler Türkiye ’de ‘Bağımsız Hayvan Özgürlüğü’ aktivistleri tarafından örgütlendi. Londra, Paris, Toulouse, Bauru, Rio de Janeiro, Brazil, Houston, San Diego, Florence, Perth şehirleri ile aynı anda gerçeşen eylemin İstanbul ayağı 100'e yakın kişinin katılımıyla gerçekleşti. Eylemciler yürüyüş sonrası yaptıkları basın açıklamasında “Tüm mezbahaların kapatılması esas talebimizle birlikte bugün sokakta oluşumuz, dünya barışı, iklim değişikliklerinin önüne geçilmesi, açlıkla mücadele ve cinsel yönelim, cinsel kimlik eşitliği taleplerini de içine almakta. Her gün milyonlarca hayvanın, yemek olarak hazırlaması amacıyla mezbahalarda kesilmek için sıra beklediği, toplumun en zayıf halkası olan hayvana uygulanan sömürü ve şiddetin sürdüğü bir dünyada barıştan bahsetmenin imkânsız olduğu görüşündeyiz” ifadelerine yer verdi.
Grup, Gezi Direnişi’nde polis gazına maruz kaldıkları için ölen hayvanlara da dikkat çekti. Grup konuşmasında Taksim’de 17 günde biber gazından sekiz köpek, 63 kedi, 1028 kuş ölümün tespit edildiğini, diğer bölgeleri ve kentleri de düşündüğümüzde bu rakamın çok daha fazla olduğunu ekledi. Grup eylemlere katılan herkesi, sokak hayvanlarının şiddete maruz kalmaması için, sığınabilecek yerlere ve tedaviye ulaşabilmesi için dayanışmaya davet ederken sözlerini “Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri hayvanların sömürülmediği, köleleştirilmediği ve öldürülmediği, yeşil alanların beton binalar için katledilmediği, gerçek ve samimi barışın sağlandığı bir yeryüzü istiyoruz.” şeklinde bitirdi.