Hazırlanın: Ani iklim değişiklikleri olacak!

Hazırlanın: Ani iklim değişiklikleri olacak!
Hazırlanın: Ani iklim değişiklikleri olacak!
İklim değişikliği ve o değişikliğin sonuçlarının bir on yıl içinde veya daha yakın bir sürede görüleceği kuvvetli bir ihtimal olduğu belirtildi.

İklim değişikliği ve o değişikliğin sonuçlarının bir on yıl içinde veya daha yakın bir sürede görüleceği kuvvetli bir ihtimal olduğu belirtildi. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne göre iklim değişikliği tehlikesi gittikçe büyüyor.

Boluder'daki Colorado Üniversitesi'nde jeoloji profesörü olarak çalışan ve rapor komitesinin başkanı olan James White "En zorlu değişikliler beklenmedik olanlardır" dedi. White ve makaleyi kaleme diğer çok sayıda uzman dün bir basın toplantısı yaptı.

Gazeteport'un haberine göre makale iklim değişikliğinin çok hızlı olacak sonuçlarına odaklanıyor. Bunlar arasında Kutuplardaki buzulların hızlı şekilde erimesi de var. Bilim insanları geçen on yılda bunu görülebildiğini ve iklimin hızlı ısınmasından dolayı bitki ve hayvanlarda yok olma baskısının arttığına dikkat çekiyor.

Berkeley'deki California Üniversitesi Bütünleştirici Biyoloji Bölümü'nden Profesör Tony Barnosky'ye göre "tüm bu değişiklikler bir insanın odasındayken görebilecekleri şeyler." Barnosky bilim insanlarının gelecek birkaç yıl veya on yıl içinde neler olacağı konusunda gerçekten endişeli olduğunu vurguladı.

Prof. Barnosky "Gezegen bugün Dünya 'nın üzerinde yaşayan insan dahil tüm canlıların görmediği kadar bir sıcaklığa ilerliyor. Bu değişim adımı bundan on milyonlarca yıl önce canlıların yaşamadığı türden bir büyüklük" dedi.

Diğer kademeli oluşan değişiklikler ekosistem ve insan yaşamına balıkların kaybolması veya bazı bitkilerin ekilme yerlerinin değişmesi gibi beklenmedik sonuçları doğurabiliyor. Buzulların hızlı kaybı, örneğin, kıyı bölgelerini önemli derecede etkileyecek deniz seviyesinin mevcut trendden daha hızlı yükselmesi anlamına geliyor. 100 yılda gerçekleşebilecek deniz seviyesindeki bir metrelik yükselme 30 yılda yaşanabilir.

Barnosky "Kademeli değişiklik hakkında düşünürseniz, yolun nerede olduğunu ve nereye gittiğinizi görebilirsiniz. Ani değişiklikler ve etkilerle yol aniden altınızdan kayar" dedi.

Makalede iki küçük de iyi haber veriliyor. Birincisi bilim insanları iklim değişikliğinin Atlantik jet akımını kapatacağı olasılığına inanmıyor. Bunun yanında Kutuplardaki toprak ve buzlardan gelen büyük, hızlı metan emisyonunun kısa vadede ciddi tehdit oluşturacağı yönünde önceki görüşe inanmadıklarını belirtti.