Hedefteki yeni oyun: 'Çirkin'

Hedefteki yeni oyun: 'Çirkin'
Hedefteki yeni oyun: 'Çirkin'

Metin Belgin in yönettiği oyunda Tahsin Tolga Evren, Simay Tuna, Nışan Şirinyan ve Musa Şamil Kafkas oynuyor.

İHA'nın haberi, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun 'Çirkin' adlı oyununu hedef tahtasına yerleştiriyor. Haberin iddiası, oyunun ensest ve grup seks içerdiği yönünde...
Haber: İPEK İZCİ - ipek.izci@radikal.com.tr / Arşivi

Sosyal medya ve internet ortamında dün yeni bir ‘ödenekli tiyatro’ tartışması daha başladı. İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı, 13 yaş sınırlı bir karamizah örneği olan ‘Çirkin’ adlı oyun ensest ve grup sekse yer verdiği iddialarıyla gündeme geldi. İhlas Haber Ajansı (İHA) kaynaklı haberde Alman yazar Marius von Mayenburg imzalı ‘Çirkin’in izleyicilerin tepkisini çektiği iddia edildi. Buna göre oyunda anne ile oğlu arasında yaşanan ensest ilişki çok doğal ve sıradan gösterilirken grup seks de mizah kılıfı altında izleyiciye sunuluyor.
Metin Belgin’in yönettiği ve 2 Ekim’de prömiyer yapan ‘Çirkin’de, günün birinde tüm dünyanın imreneceği bir güzelliğe sahip olan birinin kariyerinin, eşi ile ilişkilerinin, sosyal yaşamının ve prensiplerinin bundan ne derece etkilenebileceği; her şeyin dış güzellikle ölçüldüğü bir dünyada, iç güzelliğin hükmünün nasıl da yok olduğu anlatılıyor. İHA’nın oyunun farklı bölümlerini video kolaj yaparak sunduğu haberin ardından İstanbul Devlet Tiyatrosu’ndan (İDT) yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada “Oyunumuza karşı bir karalama ve linç kampanyası başlatılmış olmasından üzüntü duyuyoruz. Oyunun bağlamından kopartılmış sahnelerinin ve repliklerinin cımbızlanıp kamuoyuna servis edilerek konusunun ve mesajının çarpıtılması, ne yazık ki genelde sanat camiasını, özelde kurumumuzu kamuoyu önünde zor duruma sokma suiniyeti taşımaktadır. Kamuoyunu yansız ve doğru habercilikle bilgilendirmenin tüm basın ve medya kuruluşlarının asıl görevi olduğunu düşünüyor, çarpık ve yanlı haber anlayışıyla tiyatronun ve kurumumuzun önünü tıkamaya kalkanları şiddetle kınıyor ve bu üzücü durumun kısa sürede telafi edileceğini umuyoruz” denildi.
Daha önce oyun hakkında bir yazı yazan tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi ise İHA’nın iddialarını gülünç buluyor. Oyunda, ensest ve grup seks üzerine herhangi bir şeyin olmadığını söyleyen Selvi, “Kesinlikle öyle birşey yok. Bu, kafalarının içinde grup seksten başka bir şey düşünemeyen zavallıların yalanıdır. Sahnedeki değil ama iddianın kendisi ahlaksızlıktır” diyor.
İHA’nın haberinde, oyun çıkışı yorumları alınan izleyiciler, bazı sahnelerden çok rahatsız olduklarını söylerken İDT’nin resmi sitesindeki yorumlarda ise hiçbir olumsuz seyirci yorumu yer almıyor.