'Helal internet'in yapıtaşları

'Helal internet'in yapıtaşları
'Helal internet'in yapıtaşları

Helal İnternet sayesinde İran yönetimince İslamiyete aykırı içerik sansürlenecek.

Bilgi otoyoluna bariyer ve gişe yapma yarışına giren ülkelerin ortak çözümü ulusal sansür altyapısı. İran ve Türkiye ısınma turunda

Türkiye ’de internetle ilgili pek çok konuyu düzenleyen ama adı özellikle site sansürlemeye yönelik yetki ve eylemleriyle duyulan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe sokmaya çalıştığı düzenleme herkesi ulusal bir filtre (sansür) mekanizmasının arkasına koyacak.
Bu tasarı hayata geçerse internet aboneleri aile, çocuk , yurtiçi veya standart adlı paketlerden birini tercih etmeye mecbur kalacak. İnternetin Güvenli Kullanımına Dair Usul ve Esaslar adlı taslağın sansür zihniyeti dışındaki en önemli sorunu bir paket arkasındaki herkesi aynı kefeye koyması. Yani çocuklar adına alınan çocuk paketi evdeki bütün diğer kullanıcıları aynı kısıtlamaya uğratacak.
Yapılan itiraz yüzünden Danıştay’da bekleyen tasarının akıbeti hakkında şu an tahmin yürütmek mümkün değil. Ancak bölgede yaşanan bazı gelişmeler bu baskıcı ve engelleyici zihniyetin ölçü ve sınırı olmadığını gösteriyor. 

İran tatbikatı
2009’daki başkanlık seçimlerinde internetten organize olan halk ayaklanmalarıyla zorlu anlar yaşayan İran yönetimi Çin’de olduğu gibi bütün ülkeyi kapsayan ulusal bir omurga kuracağını açıkladı (bit.ly/fdnjxy). 18 ayda tamamlanması planlanan ‘Helal İnternet’ adlı proje için ‘Batılı’ ülkelerden tutulan danışmanlar çalışmaya başladı bile.
‘Helal İnternet’ sayesinde İran yönetimince İslamiyete aykırı içerik sansürlenecek. Hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre ‘Helal İnternet’ bir seçenek olacak. Ancak belirli bir olgunluğa ulaştığında kullanımının Çin’deki gibi mecburi olması riski herkesi endişelendiriyor. 

Blackberry çilesi
Diğer yandan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) şifreli e-posta ve mesaj iletişimine olanak sağladığı için Blackberry’yi yeniden takibe aldı. Ülkedeki düzenleyici kurum 1 Mayıs tarihinden itibaren 20 veya daha fazla Blackberry abonesine sahip kurumlar dışında herkesin hizmetinin kesileceğini duyurdu.
Blackberry’nin Kanadalı üreticisi RIM, geçen sene BAE ve Hindistan’la aynı sebeple gerginlik yaşamış, sonunda devlete iletişimi dinleyip takip edebilmesini sağlayan ayrıcalıklar sunarak sorunu aşmıştı.