Hem cerrah hem şarkıcı

Anadolu rock sevenlerin ilgisini çekebilecek albümü Feslikan ile şu günlerde yoğun bir biçimde ilgilenen Dr. Ergün Birinci'nin...

Anadolu rock sevenlerin ilgisini çekebilecek albümü Feslikan ile şu günlerde yoğun bir biçimde ilgilenen Dr. Ergün Birinci'nin müziğe ilgisi, 70'li yılların başında tıp eğitimi için geldiği İstanbul'da başlamış. Şu an Rum kesiminde kalan Kıbrıs'ın Baf kasabasında doğup büyümüş. 12 çocuklu bir ailenin 'on numara'sı. Üniversite için
İstanbul'a gelince Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin müzik grubunda solistliğe başlamış. "Anadolu rock söylüyorduk. Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar, Ersen ve Dadaşlar... O dönem çok popülerdi. Hangi kültürle büyürseniz onu devam ettiriyorsunuz."
Ergün Birinci o yıllarda müzisyen olmayı ciddi bir şekilde düşünürken, olayların kendisini farklı yönlendirdiğini anlatıyor.
"Evliyim, tıp gibi ağır bir okulda okuyorum. Çocuğum var... O dönemlerde para pul yok. Piyasa zaten kötü. Müziği bıraktım."
Birinci, genel cerrah olduktan sonra 22 yıl boyunca devlet hastanelerinde, özel hastanelerde çalışmış. Sonunda kendi kliniğini açmış. Ancak bu yıllar süresince şiir yazıp müzik dinlemeyi ve kendi deyişiyle İstanbul'a geldiği yıllarda edindiği müzik kültürünü devam ettirmiş. Ve iki yıl önce bir gün artık zamanın geldiğini düşünmüş: "Sonunda canıma tak etti. Ben bunu istiyorum dedim ve albümü kaydettim."
Önce demolar kaydedilip Birinci'nin yakından tanıdığı ve büyük saygı duyduğu Cem Karaca'ya dinletilmiş. Fikirleri doğrultusunda yeni kayıtlar gelmiş ve albüm iki yıllık bir çalışma sonucunda tamamlanmış.
Şimdi esas vatanı Kıbrıs'ta konserler veriyor ama İstanbul'da da adını duyurmaya kararlı. Albümü dinleyenler Birinci'nin ifadesiyle 70'lerin Türk rock sound'unu bulacaklar. Peki farkı ne? Bu soruya Birinci "Fark hem var hem yok," diye cevap veriyor: "Yani jenerasyon eski ama albüm yeni."