Hem yiyelim hem gezelim

Hem yiyelim hem gezelim
Hem yiyelim hem gezelim
'Yediğin içtiğin senin olsun, gördüklerini anlat' ezberini unutun; 'Gezgin Damaklar' damak tadının ön planda olduğu rotalar çiziyor.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Mevlana’ya gidip etli ekmek yemeden gelinmez. İskender yemeden Bursa’dan dönen olmaz. Kültür turu dediğimiz salt tarihi ve turistik tesis tavaf etmekten ibaret değil, aynı zamanda o bölgenin yöresel lezzetleri de damakla buluşmalı. Bu düşünceden yola çıkılarak Türkiye ’de faaliyete geçen bir turizm kolunu müjdelemiş olalım: Lezzet turizmi.
GezginDamaklar, “Yediğin, içtiğin senin olsun. Gördüklerini anlat” sözünü rafa kaldırıyor. Türkiye’ye ilk defa damak tadının ön planda olduğu bir seyahat anlayışını getiriyor ve turlarda birincil önceliği yöresel lezzetlere veriyor.
Edirne’de ciğer, Mardin’de erok
FHS Turizm’in projesi GezginDamaklar’ın tur yelpazesi hayli geniş. Edirne’de Selimiye Camii’ni gezdikten sonra ciğer tabağıyla mola verirken, yolunuz Mardin’e düşmüşse Midyat’taki Mor Gabriel Manastırı çıkışı erok, ikbebet, semberuk gibi yöresel yemekleri tatma fırsatına nail oluyorsunuz.
Yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli kategori başlıkları altında 90’dan fazla farklı tur programına sahip Gezgin Damaklar’ın rotasında Kapadokya, Batı Karadeniz, Mardin, Sinop, Antakya, Ege gibi kültür ve lezzet durakları var. Mevzu bahis yurtdışı olunca yelpaze Amerika kıtasından Japonya’ya kadar uzanıyor.
İlk turunu birkaç ay evvel gerçekleştiren GezginDamaklar’ın başında ise turizm sektörünün önde gelen isimlerinden Ferzan Kırhan ile Süha Alnıtemiz var. Bu projeyle bir bölgeyi, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfak özellikleriyle de tanıtmak istediklerini söyleyen Kırhan’ın amacı çok net: Türkiye’de gastronomi alanında yerel lezzetlerin zenginliğini açığa çıkarmak ve meraklıların damak tadına duydukları yoğun ilgiye cevap vermek! Atılan ilk adımların kalitesi ise bu ilgiye yanıtın hakkıyla verildiğini gösteriyor.