'Hep Atatürk'ün manevi kızı olarak kaldı'

'Hep Atatürk'ün manevi kızı olarak kaldı'
'Hep Atatürk'ün manevi kızı olarak kaldı'
Tiyatronun dev ismi Macide Tanır, dün son yolculuğuna uğurlandı.

Çarşamba günü, solunum yetmezliği nedeniyle, 90 yaşında hayatını kaybeden Devlet Tiyatroları sanatçısı Macide Tanır için Ses Tiyatrosu’nda tören düzenlendi. Macide Tanır’ın manevi kızı Emine Umar’ın, taziyeleri kabul ettiği tören, Tanır’ın hayatının anlatıldığı kısa film gösterimiyle başladı.
Törende yaptığı konuşmada Macide Tanır ile aynı mesleği paylaşmış olmaktan onur duyduğunu dile getiren Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Tanır’ın sanat hayatı boyunca 60’dan fazla oyunda görev aldığını anlattı ve “Bazı oyuncular vardır ki, zaman ve mekan onlar için sınır değildir. Onlar perdenin her açılışında, Türk tiyatrosunun aldığı her alkışta seyirciyle buluşur” dedi.
Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal ise, mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bırakan Macide Tanır için “ Türkiye ’nin hayranıydı, Türk gençliği için yapacağı çok şey vardı. Onun arzusunu yerine getirecek ve Türkiye’yi aydınlık geleceğe taşıyacak gençler yetiştireceğiz” diye konuştu.
Gazeteci yazar Mete Akyol ise Macide Tanır’ın Pendik halkı adına bu ilçedeki istasyonda Atatürk ’e “hoş geldiniz” dediğini anlattı. Atatürk’ün, bu karşılama üzerine Macide Tanır’a, “Benim kızım olur musun?” dediğini aktaran Akyol, “Macide Tanır’ın Atatürk’ün kızı olması için Ankara ’ya gitmesi gerekiyordu. Ancak o, anne ve babasını bırakamadı. Yapamayacağını söyledi. Ama hep Atatürk’ün manevi kızı olarak kaldı. Kızı özelliğini yaşatmakla da kalmadı, adına, namusuna hiçbir zaman toz kondurmadı” şeklinde konuştu.
Tanır’ın cenazesi törenden sonra Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Cenaze törenine, Erdal Özyağcılar, Nedim Saban, Mustafa Uğurlu ve Sumru Yavrucuk’un da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı katıldı.