"Hepimiz Aynı Kayıktaydık"

"Hepimiz Aynı Kayıktaydık"
"Hepimiz Aynı Kayıktaydık"
Didem Ünlü'nün işgal altındaki Irak'tan özel olarak getirttiği gazeteleri kullanarak ortaya çıkardığı bir seriden oluşan çalışmaları, "Hepimiz aynı kayıktaydık" ismiyle sergileniyor.

Figüratif resmin güçlü temsilcilerinden Didem Ünlü’nün işgal altındaki Irak’tan özel olarak getirttiği gazeteleri kullanarak ortaya çıkardığı bir seriden oluşan çalışmaları, "Hepimiz aynı kayıktaydık" ismiyle sergileniyor. Ünlü'nün çalışmaları, 28 Haziran’a kadar Bergsen&Bergsen Galeri’de sergilenecek.

Ünlü, daha çok kendi deneyimlerinden beslenen, anlık izlenimlerini yansıtan yapıtlarıyla tanınıyor. Özellikle insan hayatının en önemli evresi olan çocukluk dönemi, işlerinde sıklıkla işlediği tema olarak göze çarpıyor. Sanatçının bilinçaltının, İngiltere’de geçen uzun yılların, aile özleminin, yıllar sonra İstanbul ’a geri dönüşünün üzerinde yarattığı etkilerin okunabildiği bu çalışmalar bireysel ve apolitik bir dile sahip. Ünlü’nün özellikle İstanbul ve aile temalı resimleri -bir röportajında kendisinin de samimiyetle belirttiği gibi- kartpostalımsı özellikler taşıyor. Çocukluğunu bugünden, ailesini Londra’dan, Londra’yı bir Türk’ün gözünden, çok sevdiği İstanbul’u ise uzun yıllar yurt dışında yaşadıktan sonra bir turistin bakış açısından izleyebilen biri Ünlü. Bu koşullar geçmişe özlem, melankoli, bilinçaltından kopup gelen çocukluk hatıralarının belirsizliği, çoktan unutulmuş oyunlardan sahneler ve bazen de “garip” bir neşe ile yansıyor resimlere.

Ünlü’nün, sıklıkla fotoğraflardan da yararlandığı çalışmaları, bugünkü gazete resimlerinin alt yapısını oluşturuyor. Bazen tuvale adapte ederek, bazen de direkt üzerinde çalışarak yeniden yorumladığı fotoğraflarda önce hangi unsurdan etkilendiğine karar verip, onu öne çıkaracak şekilde fotoğrafı çözümlüyor ve sonra yeniden inşa ediyor; bu yorumlama aşamasında temel fotografik öğelerin kaybolmamasına özen gösteriyor. Sanatçı benzer çalışma sistemini gazete resimlerinde de uyguluyor; gazetelerin dokusu ve özelliği kaybolmuyor, bazen bir figürü öne çıkarıp geri kalan zemini tamamen boyarken, bazı çalışmalarında gazeteyi fon olarak kullanıyor ve birbirinden bağımsız figürlere yer veriyor.

Didem Ünlü’nün “Hepimiz Aynı Kayıktaydık” isimli bu çalışması kişisel bir ağıt niteliği taşırken, amacının da tamamen sanatsal olduğu göze çarpıyor.

DİDEM ÜNLÜ KİMDİR?
Didem Ünlü 1966'da İstanbul'da doğdu. Resim eğitimini 1982-1986 yılları arasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü'nde tamamladı. 1988-1993 yılları arasında İstanbul'da, 1993-2009 yılları arasında Londra'da yaşayan sanatçı şu anda çalışmalarını ve yaşamını İstanbul ve Londra'da sürdürüyor.