Hepimiz Bayan Rottenmeier'iz

Hepimiz Bayan Rottenmeier'iz
Hepimiz Bayan Rottenmeier'iz

Bir sanatsal performans gereği servis elemanı olan 30 kadar yaşlı, uğradıkları ayrımcılığa dikkat çekiyor.

Tokyo'da bir kafe 'yaşlılığa övgü' düzen bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 70'lerinde 30 kadının garson olduğu Café Rottenmeier'in ziyaretçisi bol!

Kafelerde genellikle genç erkek garsonlar servis yapar ama Japonya ’da bulunan Café Rottenmeier’de dünyanın pek çok yerinden farklı olarak servisi ‘yaşlı kadınlar’ yapıyor. Ünlü çizgi seri Heidi’de Clara karakterinin mürebbiyesini canlandıran Bayan Rottenmeier’den esinle yaratılan bu servis elemanları neyse ki onun kadar sert ve küstah değil. Ancak müşterilere çok sıcak davrandıkları da söylenemez.
Tokyo Festivali için bir tür ‘performans’ olarak tasarlanan bu ilginç garsonlar, dünyada yaşlıların uğradığı ayrımcılığa vurgu yapmak için düşünülmüş. Özellikle turistlerin çok ilgisini çeken performans, 43 yaşındaki sanatçı Miva Yanagi’nin bir işi.
Ziyaretçilerden biri, “Etrafınız 30 Bayan Rottenmeier’le çevriliyken peçetenizi nasıl tutacağınızdan çayınızı nasıl yudumlayacağınıza dek bir dizi görgü kuralını da harfiyen yerine getirmeniz gerekiyor. Bu hem eğlenceli hem de tedirgin edici” derken, bir diğeri “Yaşlıların sosyal hayattan dışlanması zalimce. Sanatçının buna vurgu yapması çok yerinde” diye konuşuyor. Ziyaretçiler bu deneyimi hayli ‘eğlenceli’ buluyor olmalı ki kasım ayında kafeyi 500 kişi ziyaret etmiş. (afp)


    ETİKETLER:

    Japonya