Hepimiz bir fidanın...

Hepimiz bir fidanın...
Hepimiz bir fidanın...
Ayhan Özen imzalı 'Sürgün İnek', 28 Şubat sürecinin bir köyde yarattığı 'paranoya'yı kara mizah yoluyla anlatmaya soyunuyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

SÜRGÜN İNEK **
Yönetmen: Ayhan Özen
Oyuncular: Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez, Cezmi Baskın, Vildan Atasever, Fırat Tanış
Yapım: 2014 Türkiye
Süre: 122 dk.

Gerçek bir hikâyeden esinlenilerek çekilen ‘Sürgün İnek’, 28 Şubat sürecinin parodisini yapmaya çalışıyor. Gomalak adlı bir köyde yaşayan Şevket ve Cemile çiftinin çocukları olmamıştır. Onlar da bütün sevgilerini ‘Sarıkız’ adını verdikleri bir ineğe vermişlerdir. Kardeşler, arkadaşlar, komşular, yaşlılar arasında eğlenceli bir şekilde akıp giden Gomalak hayatı, Sarıkız’ın yanlışlıkla okul bahçesindeki Atatürk büstünü kırmasıyla altüst olur. Ekranlarda Sincan’da yürütülen tanklar, Kuran kurslarının kapatılması gibi gelişmelere tanıklık eden köy halkı bu elim hadiseyi nasıl atlatacağını bilemez ve kabak Sarıkız’ın başına patlar.
Önemli yönetmenlere asistanlık yapan, televizyon dizilerine imza atan Ayhan Özen’in filmde de köyü denetlemeye gelen müfettiş rolünde izlediğimiz Serkan Öztürk’ün senaryosundan çektiği filmde, “Bin yıl sürecek” denilen 28 Şubat sürecinde toplumun üzerine salınan korkuları ve bu korkuları besleyen dinamikleri komedi unsurlarıyla ele almayı bir noktaya kadar başarıyor. Özellikle Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez, Fırat Tanış’ın oyunculuklarıyla; Eşref Kolçak, Yılmaz Gruda, Köksal Engür üçlüsünden oluşan ‘ihtiyar heyeti’ figürleriyle film neşesini buluyor.
Ama bu tebessüm ettiren anların ve oyunculukların; birbiri ardı sıra gelen skeçler şeklinde ilerleyen senaryonun gediklerini, herkesin bir biçimde ‘iyi insan’ olduğu bu karmaşada insanlar üzerindeki korkunun nedenlerini gizleyen çekingenliğini örtemediğini belirtmemiz gerekiyor.