Hepsi okumuş çocuklar

Hepsi okumuş çocuklar
Hepsi okumuş çocuklar
'Yeraltından Notlar'dan '1984'e Gezi Kütüphanesi'nde yok yok. Radikal Kitap'ın da yüzlerce kitap hediye ettiği kütüphanenin normallerinden farkı yok, sessizlik dahil!
Haber: BURCU AKTAŞ - burcu.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

“Dostoyevski’nin ‘Yeraltından Notlar’ı… Ergin Altay çevirisi… ‘Pessoa’yı kimse almıyorsa, alıyorum…” Radikal Kitap ’ın bağış kolilerini açarken etrafta bu ve benzeri pek çok cümleyi duymak mümkündü. Yaşları 7’den 70’e değişen Gezi direnişçilerinin arasındaydı Dostoyevski, Pessoa, George Orwell, Yaşar Kemal, Sabahattin Ali...
Gezi Parkı direnişinin vazgeçilmezi olan kitapların organize bir şekilde dağıtılması, yayınevleri ve halktan gelen bağışların çatısı altında toplanması bir gereklilikti kuşkusuz. Çapulcu Kütüphanesi olarak da adlandırılan Gezi Kütüphanesi salı günü başlayan çağrıların ardından çarşamba resmen hayata geçti.

Bildiğin kütüphane

Gezi Kütüphanesi’nin herhangi bir kütüphaneden farkı yok. Kütüphane sessizliği de dahil… Herkes sessizce raflardaki kitapları inceliyor. Okunup geri getirilen kitaplar özenli bir şekilde tekrar yerlerine yerleştiriliyor. Yani bir karmaşa, bir keşmekeş yok. Yabancı dil kitaplar ‘non-turkish’ başlığıyla ayrı bir bölümde toplanmış. Romandan şiire, klasiklerden yeni çıkanlara, tarihten felsefeye ve dergilere dek birçok tür var Gezi Kütüphanesi’nde. Hal böyle olunca bir süre sonra tuğladan raflar yetmiyor. Neyse ki imdada yine bağışlar yetişiyor ve kütüphane rahat bir nefes alıyor. Alana geldiğimiz sırada getirilen yeni ahşap rafların da kitapla dolması uzun sürmüyor.

Kaydıraktan kay, kitabı kap!

Kütüphanenin müdavimleri olduğu anlaşılan iki genç aralarında fısıldaşıyor: “Çok iyi oldu, bu kitapları normalde almamız imkânsızdı oğlum.” Bir başkası arkadaşına, “Hep almayalım, yarın da biz biraz kitap getirelim” diyor. Bu coşkulu ve sessiz kalabalığı bırakıp parkta dolaşırken istisnasız neredeyse her çadırın önünde kitap, dergi okunduğuna tanık oluyoruz. Direnişçilerin dönüştürdüğü iki belediye otobüsünün koltukları da okurlarca işgal edilmiş. Gezi’nin içindeki oyun parkına geldiğimizde ise hoş bir sürpriz bizi bekliyor: Çapulcan ve Çapulnaz Çocuk Kütüphanesi. Şehirde bile böylesine rastlamak zor. Renkli resimli kitaplar okuyarak yarının direnişçileri yetişiyor belki de.
Her türlü dayatmaya meydan okuyan bu gençler, meydanlarda kitap okumaya devam ediyorlar…