Her adım başı onların izi var!

Her adım başı onların izi var!
Her adım başı onların izi var!
'Vandalina' isimli bir grup, hazırladıkları sticker'ları yapıştırarak her ay toplumsal bir soruna değiniyor.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Yolu Ankara ’ya düşen bilir. Kırmızı fonlu bir kadın gözü fotoğrafı ve altında da ‘Buraya Bakarlar’ ilanı dikkat çeker metronun duvarlarında. O ilanlara bir kez daha, ama dikkatlice bakın. Zira gözünüz her an toplumsal mesaj veren bir sticker’a takılabilir.

O sticker’ların sahiplerini takdim edelim: Vandalina. Ekip, her ay toplumsal bir sorunu ele alıyor ve bu konuya dair düşüncelerini sticker ve afişlerle paylaşıyor. Tasarım size, yapıştırmak onlara kalıyor. Böylelikle konu hakkında farkındalık yaratıyorlar. Grubun ilk eylemi kadın cinayetlerine yönelikti. Videoları o kadar çok ilgi çekti ki Vandalina’yı size tanıtmadan edemedik.

VANDALİNA NEDİR?

Kısaca toplumsal sorunlara dikkat çekmeye çalışan kolektif bir sokak sanatı grubu. Ankara’nın çeşitli yerlerine yapıştırdığı sticker’larla toplumsal mesajlar veren bir ekip.

EKİP NEYİ AMAÇLIYOR?

İnsanların, bir şeyler söylenmesi gerektiğine inandığı konular üzerine çeşitli alternatif medyalar üreterek kamuoyu farkındalığını arttırmayı amaçlıyor.

KAÇ KİŞİDEN OLUŞUYOR? 

Proje aslında birkaç arkadaşın kafasında tasarlanmış olsa da ‘5 Varmış 5 Yokmuş’ projesi için tasarım göndererek desteklerini gösteren 30 kadar insan var.

EKİP KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Projeye zamanını ayıran ve işin sokak kısmında olan çoğu insan üniversite öğrencisi. Fikirleriyle destek veren insanların yaş aralığı ise daha geniş. Projeden haberdar her yaştan insan destek veriyor.

NEDEN STICKER? 

Çünkü sticker küçük olmasına karşın, dikkat çekmeyi başaran bir medya türü. Bir durağa yapıştırılan sticker’ın o gün içinde birçok insan tarafından görülmesi kaçınılmaz.

KONULAR NASIL BELİRLENİYOR?

Konular genelde kendini belli ediyor. Fikirler üzerinden yola çıkılarak bir beyin fırtınası gerçekleştiriliyor ve ayın konsepti oturtuluyor.

TASARIMLARI KİM BELİRLİYOR?

Belirlenen konular üzerine isteyen herkes tasarım gönderiyor. Tasarımlar toparlandıktan sonra ise internet üzerinden baskıya hazır şekilde indirilebiliyor.

HANGİ EYLEMLER GERÇEKLEŞTİ?

Aralık ayının konusu kadın cinayetleriydi. Bu ay ise TÜYAP’ta düzenlenecek olan Deri ve Kürk Fuarı’nın protestosuna destek veriyorlar. Siz de destek vermek isterseniz: http://twitter.com/Vandalinatr