Her gün bunlara dokunuyorlar!

Her gün bunlara dokunuyorlar!
Her gün bunlara dokunuyorlar!
Bugün hangi objelere dokundunuz, hatırlıyor musunuz? Cevap vermesi zor gibi görünün bu soru, 62 kişinin Arjantinli sanatçı Paula Zuccotti'nin projesi için gün içinde dokundukları her şeyi not almasıyla bakması oldukça keyifli cevaplar buldu. Zuccotti'nin projesi 'Dokunduğumuz Her Şey'de hem 72 yaşındaki bir kuklacının hayatı var hem de bir yaşındaki bir bebeğin...

RADİKAL - Arjantinli sanatçı Paula Zucotti, ‘Geçmiş dönemlerdeki uygarlıklara dair bildiklerimiz eşyalarından edindiğimiz fikirler’ diyor. ‘Aletler, araçlar, giyecekler, el yazmaları ve sanatları bizlere onların nasıl işler yaptıklarını, ne avladıklarını, ne yetiştirip ne yediklerini ve kendilerini nasıl ifade ettiklerini öğretti bize’ diye de ekliyor. Bu yüzden 2015 için insanların kullandıkları eşyalardan oluşan bir ‘zaman kapsülü’ yapmak isteyen sanatçı, kişilerin gün içinde dokundukları nesnelerden oluşan birer portrelerini ortaya çıkartmayı amaçlamış.

 

İki yaşındaki Anna Haneda isimli bebeğin gün içinde dokundukları
3. nesil bir kovboy olan David True'nun eşyaları

 

‘Bazıları kaybolmaya yüz tutan, beni meraklandıran hayat stillerini arıyordum. Bir kovboyun hayatını görebilmek için Arizona’ya gittim. Tokyo’ya da gittim çünkü bir geyşanın hayatını da kayıt altına almak istiyordum.’ diyen Zuccotti, projesi boyunca oldukça ilginç hayatların fotoğraflarını çekmiş.

Geyşalığı annesinden öğrendiğini söyleyen 32 yaşındaki Eitaro'nun eşyaları

Marakeş'te yaşayan ve küçük bir oğlu olan Gemma'nın gün içinde dokundukları

Projesi üstünde çalışırken sanatçı, musluk, kapı kolları gibi yapısal objeler sayılmazsa bir kişinin günde ortalama 140 nesne tuttuğunu gözlemlemiş. Her bir fotoğrafta kişilerce tutulan eşyaları kronolojik olarak sıralayan Zuccotti’nin fotoğrafları, kişinin hayatıyla ilgili oldukça açık ipuçları veriyor.

Bir yaşındaki Arlo Butler'ın bir gün boyunca dokunduğu objeler

Seçilen 62 kişi arasında dokunduğu her şeyi not alamayanlar da olmuş. Örneğin Madrid’de yaşayan ve 28 senedir bulunduğu manastırdan ayrılmayan Ekvatorlu rahibe, yalnızca bu eşyaların fotoğraflanmasını istemiş.

BBC’de yer alan habere göre Zuccotti bu projenin bir sonunun olabileceğini düşünmüyor. Sanatçı şimdi de yeni yerleri, konuları ve belirli kişileri odağına alan fotoğraflar çekmek istiyor. Göz önünde yaşayan ünlü kişilerle de çalışmak isteyen Zuccotti, projesini 10 sene boyunca devam ettirse hangi eşyaların kalıp hangilerinin yok olacağını da merak ettiğini söylüyor.

72 yaşındaki Çinli gölge kuklası ustası Liu'nun eşyaları