Her renge uygun 'Guy Fawkes' maskeleri!

Her renge uygun 'Guy Fawkes' maskeleri!
Her renge uygun 'Guy Fawkes' maskeleri!
Dünya çapındaki birçok protesto gösterisinde karşımıza çıkan 'Guy Fawkes' maskelerinin farklı ırk, cinsiyet ve kültürleri yansıtan versiyonları yapıldı.
Haber: CEMAL İVE / Arşivi

Küresel çapta gerçekleştirilen birçok eylemin simgelerinden biri haline gelen 'Guy Fawkes' maskelerinin tek tip olmasını eleştiren bir grup tasarımcı, farklı renk ve kültürden eylemciler için yeni 'V for Vendetta' maskeleri tasarladı.

Brezilya'dan Filistin'e, İstanbul 'dan New York'a kadar birçok farklı kültürden insanın son zamanlarda düzenlediği protesto gösterilerinde sıklıkla karşımıza çıkan maskeler, temelinde anonim duruşun simgesi olarak biliniyor. Maskelerin alt metinde verdiği mesaj ayrıca, takan kişinin herhangi bir kimliğe ait olmadığını ifade ediyor: "Kimseyim, herkesim veya herhangi biriyim."

KADINLAR İÇİN OLANI DA VAR!

Ancak, verilmek istenen bu mesajın tek bir imaja indirgenmemesi gerektiğini savunan bir grup New York'lu tasarımcı, gösterilerin alevlendiği yerel merkezlerdeki din, cinsiyet, ırk ve kültürleri yansıtan yepyeni 'Guy Fawkes' maskeleri tasarlama yoluna gitti. Aralarında; Siyahi, Mısırlı, Türk, Filistinli ve Brezilyalı versiyonlarının da tasarlandığı maskeler, daha şimdiden büyük tartışma konusu haline geldi.

Anonim duruşun alamet-i farikası: O maskeler nereden geliyor?


Geçtiğimiz günlerde maskelerin üretildiği Brezilya'daki fabrikanın görüntülerinin paylaşıldığı sosyal medyada, üretim sürecinde görev alan işçilerin düşük ücretler karşılığında çalışması eleştiri konusu olmuştu. Üstelik, Brezilya'nın Rio de Janeiro kenti yakınlarına yer alan Sao Goncalo kasabasındaki bir fabrikada üretilen maskelerin, müşterilerin kişisel zevk ve tercihlerine göre özelleştirilebildiği ifade ediliyordu.

Bireyselliğin karşısında duran ve eşitlik, özgürlük gibi kavramların alamet-i farikası 'Guy Fawkes' maskelerinin farklı versiyonlarının ilerleyen günlerde eylemcilerden ilgi görüp görmeyeceği ise merak konusu olmaya devam ediyor. Ancak, tek tip olan ve beyaz bir figürü simgeleyen maskelerin farklı versiyonlarının tasarlanması bir süre daha tartışılacak gibi duruyor.