Her şeyin sonu var

Yüklüce miktarda para ödeyip aldığımız ve sonra bir türlü kullanmaya kıyamadığınız kozmetik malzemeleri dolapta bekleye bekleye bozuluyor.

Yüklüce miktarda para ödeyip aldığımız ve sonra bir türlü kullanmaya kıyamadığınız kozmetik malzemeleri dolapta bekleye bekleye bozuluyor. Kullanım süresi geçen malzemeler, yarar sağlamak bir yana cildinize zarar bile verebilirler. Maalesef raf ömrünün ne kadar olduğu, çoğu zaman ürün üzerinde belirtilmiyor. Uzmanlar kaliteli bir ürünün ömrünün, açılmadan en az 30 ay olması gerektiğini söyleseler de, evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor.
Hangisinin ömrü ne kadar
Göz çevresi ve kırışıklıklara karşı serum gibi sıvılar içeren ampuller en dayanıksız olanlar. Hemen bir hafta içerisinde tüketmek gerikyor. Güneş sonrası ve bronzlaştırıcı kremlerin ömürleri altı ayla sınırlı., yani yazın aldığınız bir ürünü ertesi yıl kullanamıyorsunuz. Rimellerin de ömrü 6 ay. Göz çevresi ve yüz kremleri, vücut losyonları, likit makyaj ürünleri, oje, güneşten koruyucu kremler ve diş macunları da ancak 1 yıl, far, ruj, temizleme süt veya kremleri ise 2 yıl dayanıyor. Eyeliner, kaş, dudak ve göz kalemleri, deodorant, vücut şampuanı, banyo köpüğü, tonik, şampuan, parfüm, pudra ve allıklar ise 3 yıldan fazla dolapta bekletilebilir.