Her yer zombi her yer kan!

Her yer zombi her yer kan!
Her yer zombi her yer kan!
Londra ve Paris sokakları kırmızı-mor-beyaz makyajlı, hırpani kılıklı 'zombilerle' doldu. Dünya Zombi Günü yürüyüşleri korku filmi tadındaydı...

Dünya genelinde 50’den fazla şehirde kutlanan ‘Dünya Zombi Günü’nün İngiltere ’nin başkenti Londra’daki ayağına iki binden fazla ‘zombi’ katıldı. Yürüyüşün ürkütücü olduğu kadar anlamlı da olması için ‘zombiler’, aynı zamanda sokakta yaşayanlara gıda bağışında bulunarak, açlık ve evsizliğe dikkati çekiyor.
Konserve gıdanın ağırlıklı olduğu poşetlerle buluşma yeri olan Marble Arch’a gelen zombi makyajlı katılımcılar, turistlerin de ilgi odağı oldu. Bolca kırmızı boyanın kullanıldığı etkinlik başlamadan önce organizatörler, katılımcılara insanları korkutmadan ve kamusal alana zarar vermeden yürüyüşte yer almaları konusunda uyarıda bulundu.
Amerikalı yazar ve yönetmen George Romero’nun ‘Ölüler’ filmi serisinden ilham alınarak ilk defa 2006 yılında ABD ’nin Pittsburgh şehrinde düzenlenen ve ‘Dünya Zombi Yürüyüşü’ olarak da bilinen ‘Dünya Zombi Günü’ İngiltere’de her yıl, ekim ayının ikinci cumartesi günü kutlanıyor. Zombiler, Paris meydanlarını da ürkütücü renklere bürüdü. Place de la République’te (Cumhuriyet Meydanı) toplanan iki bin kadar zombi kılıklı katılımcı kameralara bol bol poz verdi, zombi yürüyüşü yaptı.
ABD’de de ise ‘The Walking Dead’ (Yürüyen Ölüler) dizisinin yeni sezonu, USS Intrepid Uçak Gemisi’nde düzenlenen özel bir programla tanıtıldı. Katılımcılar senaryo gereği, dünyayı saran bir virüs neticesinde zombiye dönüşen insanlar ve bu yaratıklardan kaçan New Yorklular olarak ikiye ayrıldı.
Film seti çalışanları tarafından makyajları yapılan zombiler, şehirden uçak gemisiyle kaçmaya çalışan New Yorklulara saldırdı. Gecede bazı katılımcılar aşırı heyecandan fenalık geçirdi. Yaklaşık dört saat süren etkinlik için katılımcılar 35-80 dolar arasında bir ücret ödedi.