Herkesin ofisi olabilir

MedyaNet aracılığıyla Türkiye'de ilk kez uygulanmaya başlanan VipOfis sistemi, bir gerçek ofisin sağlayacağı tüm hizmetleri ayda 59...
Haber: İSTEM ERDENER / Arşivi

İSTANBUL - MedyaNet aracılığıyla Türkiye'de ilk kez uygulanmaya başlanan VipOfis sistemi, bir gerçek ofisin sağlayacağı tüm hizmetleri ayda 59 milyon lira karşılığında sanal olarak ve canlı sekreterlerle sunuyor.
Sistemin kurucusu Sevinç Al-Khowaiter, uzun bir süre Türkiye'de öğretmenlik yaptıktan sonra, eşi Nabil Al-Khowaiter'la birlikte ABD'ye gitmiş. Yıllardır çalışmaya alışmış bir kadın olarak başka bir ülkede de olsa boş duramayınca çeşitli sosyal hizmetlerde görevler almış bir yandan da eşine işinde yardım etmiş. Ancak kızı doğunca, çocukla mesaiyi bir arada götürebileceği bir iş arayışına girmiş.
ABD'de yaygın
O sıralarda ABD'de yaygın olarak kullanılan VipOfis sistemiyle tanışan Al-Khowaiter, 'Acaba böyle bir hizmet Türkiye'de nasıl olur?' diye düşünmüş ve vatana dönüşle beraber Medya-Net VipOfis de şekillenmiş.
Türkiye'de ilk kez kullanılan Vip-Ofis sistemi, kullanımı kolay, pratik, kapsamlı ve ekonomik bir sanal ofis sistemi. Sekreterlerin bilgisayarlarında kullanacağı bir program ve kullanıcıların web üzerinden bağlanarak görebileceği bir kullanıcı panelinden oluşuyor. Üç aydır aktif olarak hizmet veren sistem öncelikle ofis açacak geliri olmayan yeni mezunlar, öğrenci, avukat, reklamcı, bilgisayar programcısı, grafikerler, hatta yurtdışında olup Türkiye'ye belirli dönemlerde gelerek işlerini halledenler gibi geniş bir yelpazeye hitap ediyor.
İşadamı müşteriler
Ancak işleyişe geçtiğinden itibaren VipOfis'in en iyi müşterileri ofis sahibi işadamları olmuş. Bazılarının sekreteri yok, bazıları sekreterleri olduğu halde bu sistemden yararlanıyor.
VipOfis'te aslında bir ofisiniz yok ama ofisiniz varmış gibi davranmanız ve bütün imkânlarından faydalanmanız mümkün. Bu sistemle gerçek bir sekreter sizi arayanları cevaplıyor, aramaları istediğiniz numaraya aktarıyor ve notlar alıyor. VipOfis kullanıcılarına bir telefon ve bir faks numarasıyla üç e-posta adresi ve 500 kartvizit veriliyor. Yani kullanıcılar gerçek bir ofise sahipmiş gibi telefon, faks sahibi olup müşterilerine üzerinde bu numaralar ve VipOfis'in adresi bulunan kartını verebiliyor. Bu numaralara gelen aramalar VipOfis sekreterleri tarafından karşılanıyor, gerekirse mesaj alınıyor ve kullanıcının e-posta adresine ya da cep telefonuna yollanıyor.
Toplantı salonu da var
Gelen fakslar ise JPEG formatında yine e-posta aracılığıyla ulaştırılıyor. Tüm bu imkânların toplam fiyatı ayda 59 milyon lira. Ancak iki saati 50 milyon lira karşılığında VipOfis'in toplantı salonu da kullanılabiliyor. Hatta ücretsiz kahve-çay servisi de şirketten.
VipOfis gerçek bir ofis gibi hafta içi her gün 09.00-18.30 saatleri arasında çalışıyor. Hafta sonları, bayram ve özel günlerde 'SesliPosta' hizmeti devreye giriyor böylece arayan kişi VipOfis kullanıcısına mesaj bırakabiliyor mesajlar da otomatik olarak MP3 formatına çevrilip e-postayla ulaştırılıyor.'Kullanışlı'
VipOfis Türkiye için yeni bir sistem. Bu yüzden ilk bakışta 'sanal' ofisle ilgili soru işaretleri doğuyor. Ancak sistemi kullananlar şimdilik pek memnun. Örneğin Emir Farhang Adamiyat, Tahran doğumlu bir işadamı. Dış ticaretle ilgileniyor. Mesleği icabı Türkiye'de sürekli kalamadığı için VipOfis'i çok kullanışlı bulduğunu söylüyor.