Heyecan az, rekabet yüksek olacak!

Heyecan az, rekabet yüksek olacak!
Heyecan az, rekabet yüksek olacak!
20. Adana Altın Koza Film Festivali bugün başlıyor. 12 filmin yer aldığı ulusal yarışmada, yalnızca beş filmin 'yeni' olması heyecanı azaltsa da, kalitesinin yüksek olması yarışmanın zorlu geçeceğinin işareti.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Altın Koza Film Festivali bu akşam düzenlenecek törenle 20. kez sinemaseverlerle ve Adanalılarla buluşuyor. Toplam 215 filmin gösterileceği festivalde perşembe gecesi Çolpan İlhan, Demir Karahan, İzzet Günay ve Necip Sarıcı’ya ‘Yaşam Boyu Onur Ödülleri’ takdim edilecek. Bu gece düzenlenecek açılışın en çok merak edilen anı ise hiç kuşku yok ki ülkemiz sinemasının dört yapraklı yoncası olarak kabul edilen Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın’ın sahneye çıktığı an olacak.
Büyük ödül 350 bin TL
Altın Koza’nın en çok merak edilen ‘Ulusal Uzun Metraj’ film yarışmasında bu yıl 12 film yarışacak. Ancak bu bölümde yarışacak filmlerden üç tanesinin vizyona girmiş olması, dördünün de İstanbul Film Festivali’nde yarışmış olması ‘yeni film’ heyecanını azaltıyor. Yine de beş yeni filmin seyirciyle ilk kez buluşacağı Altın Koza’da jürinin işinin zor olduğunun altını çizelim. En azından görme fırsatı bulduğumuz filmlerin kaliteleri göz önüne alındığında 350 bin liralık büyük ödülün yanı sıra diğer önemli ödüllerin hangi filmlere gideceğini kestirmek zor olacak.
Ulusal yarışma filmleri

Bu bölümde Mustafa Kemal Uzun’un ‘Çanakkale Yolun Sonu’, Atıl İnaç’ın ‘Daire’, Alphan Eşeli’nin ‘Eve Dönüş Sarıkamış 1915’, Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun ‘Gözümün Nuru’, Emre Yalgın’ın ‘Hadi Baba Gene Yap’, Aslı Özge’nin ‘ Hayat Boyu’, Reha Erdem’in ‘Jîn’, Deniz Akçay Katıksız’ın ‘Köksüz’, Semir Aslanyürek’in ‘Lal’, Uğur Yücel’in ‘Soğuk’, Biket İlhan’ın ‘Yarım Kalan Mucize’ ve Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Yozgaz Blues’ isimli eserleri yarışacak. Ödüller sahiplerine, 21 Eylül Cumartesi gecesi, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yapılacak törende takdim edilecek.
Başkanlığını Berlin Film Festivali Avrupa Film Pazarı Direktörü Beki Probst’un yapacağı jüride ise yönetmen Pelin Esmer, yapımcı Türker Korkmaz, görüntü yönetmeni Özgür Eken, oyuncular Melisa Sözen ve Yiğit Özşener ile müzisyen Cengiz Onural görev yapacak.
Yarışma kapsamında SİYAD’ın ( Sinema Yazarları Derneği) vereceği SİYAD En İyi Film Ödülü’nü belirleyecek sinema yazarları Serdar Akbıyık, Yeşim Burul Seven ve Olkan Özyurt’tan oluşuyor.
Yine, Film Yönetmenleri Derneği’nin (Film-Yön) yarışma kapsamında vereceği ödül ise yönetmenler, İsmail Güneş, Ezel Akay ve Handan Öztürk tarafından değerlendirilecek.
Festivalde ayrıca Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’nda 42; Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’nda ise 61 film yarışacak.

ÇOCUKLAR İÇİN MİYAZAKİ


Festival kapsamında anime ve manga ustası HayaoMiyazaki’nin eserleri, Miyazaki Toplu Gösterisi başlıklı bir bölümle, çocuklarla buluşacak. Program kapsamında gösterilecek filmler şöyle: Kırmızı Kanatlar, Rüzgârlı Vadi, Küçük Denizkızı Ponyo, Yüreğinin Sesi, Sihirli Kedi.

 

ULUSLARARASI SEÇKİ GÖZ DOLDURUYORFestivalin ‘ Dünya Sineması’ bölümü ise oldukça güçlü bir seçkiyle seyircinin karşısına çıkacak. Büyük festivallerin dikkat çeken yapımlarının yer aldığı seçkide Coen Kardeşler’in, Cannes’da yarışan ‘Inside Llewyn Davis’i; Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görülen, Sebastian Lelio imzalı ‘Gloria’; bir başka Cannes filmi, Jim Jarmush imzalı ‘Only Lovers Left Alive’; ‘Bir Ayrılık’ ile gönlümüzde taht kuran İranlı yönetmen Ashgar Farhadi’nin ‘The Past’; Cannes’da Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen, Kore-eda Hirakazu imzalı ‘Like Father Like Son’; Amat Escalante’ye Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü getiren ‘Heli’ bu filmlerden öne çıkanlar. Ayrıca 1969 yılından beri festivalde çeşitli dallarda ödül almış yapımlardan oluşan ‘Altın Kozalılar’, İskandinavya sinemasının seçkin örnekleriyle izleyiciyi buluşturmayı amaçlayan ‘Kuzey Işıkları’, Brezilya’daki toplumsal çalkantılara sinemayla ayna tutacak olan ‘Karnaval Yok, Futbol Yok’ bölümlerinde de onlarca film seyirciyle buluşacak.