Heykel krizine sürpriz çözüm!

Heykel krizine sürpriz çözüm!
Heykel krizine sürpriz çözüm!

Mingchao, 1860?ta çalındığı öne sürülen heykellere talip çıktı, ödemeyi yapmadı. FOTOĞRAF: AFP

Çin'in Yves Saint-Laurent müzayedesinde satılmasına karşı çıktığı ve iadelerini istediği iki bronz heykel Çinli bir koleksiyoner tarafından satın alındı. Ama bir şartla, Çinli sanatsever parayı ödemiyor!

PEKİN - Çin’de imparatorluk döneminde saraydan Batılı askerlerce çalınan ve Paris’te düzenlenen Yves Saint-Laurent’e ait eşyaların satışa sunulduğu açık artırmada satılan iki bronz heykel, Çinli bir sanat uzmanı tarafından satın alındı ama satışı protesto eden alıcı parayı ödemedi.
Çin Kayıp Tarihi Eserleri Kurtarma Programı danışmanı da olan Cai Mingchao, geçen haftaki açık artırmaya telefonla katılıp iki bronz heykele 36 milyon dolarlık (62 milyon TL) fiyatı kendisinin verdiğini söyledi. Cai, “Bu paranın ödenemeyeceğini vurgulamak istedim. Herhangi bir Çinli parayı ödeyebilecek olsaydı öderdi. Yapmak zorunda olduğumu yaptım” dedi.
Christie’s müzayedeevinin Hong Kong sözcüsü Yvonne So, yorum yapmayacaklarını söyledi. So, açık artırmaya sunulan bir şeyi alan kişinin, fiyatı ödeyememesi ya da ödemeyi reddetmesi durumunda, kendilerinin soruna çözüm bulmak için alıcıyla birlikte çalıştığını söyledi.
Çin’in, Fransız modacı Yves Saint-Laurent’in koleksiyonunda bulunan bronz heykellerin satılmasını önlemek için yaptığı başvuru, Paris mahkemesince reddedilmişti. Çinli yetkililer, iki heykelin, 1860’ta Fransız ve İngiliz askerlerince ele geçirilen ve yakılan Eski Yazlık Saray’dan yağmalanan eserlerden olduğunu belirtiyor ve geri verilmesini istiyorlardı. Çinli oyuncu Jackie Chan de, “Satış 1,3 milyar Çinlinin kalbini kırdı. Bu ulusal hazineler ülkelerine iade edilmelidir” diyerek satışı protesto etmişti. (aa)