Hiç ek gelir olmadan nasıl zenginleşirsiniz?

Hiç ek gelir olmadan nasıl zenginleşirsiniz?
Hiç ek gelir olmadan nasıl zenginleşirsiniz?

FOTOĞRAF: Selçuk Şamiloğlu

Tasarruf uzmanı yazar Özlem Denizmen, kitabı 'Bolluk ve Bereket için Yer Aç'ta maddi sorunlarla nasıl başa çıkabileceğimizi, nasıl tasarruf edebileceğimizin tüyolarını veriyor...

RADİKAL - Her ayın sonunu zor getiriyor, bırakın tasarruf etmeyi, borçlarınızdan bile kurtulamıyor musunuz? Tasarruf uzmanı yazar Özlem Denizmen ‘Bolluk ve Bereket için Yer Aç’ adlı kitabıyla parayla ilişkimizi düzeltecek tavsiyeler veriyor. Hürriyet'ten Güliz Arslan'ın haberi...  

Özlem Denizmen'den parayla arayı düzeltmenin 20 yolu 

1. ‘Yedi ilişki kovası’nı doldurursanız açgözlü olmazsınız. Nedir bu kovalar? 1. Kendinizle olan ilişkiniz. 2. Sizi büyüten aile bireyleriyle ilişkiniz. 3. Çocuklarınızla ilişkiniz 4. Dostlarınızla ilişkiniz. 5. Sevdiğiniz kişiyle ilişkiniz. 6. İş ilişkileriniz 7. Dünyayla olan ilişkiniz.
2. Değerlerinizi belirleyin; sağlık, aile, aşk, güzellik, güç, bilgi, yaratıcılık, ibadet, kültür, saygınlık… Paranızı buna göre harcayın.
3. Zamanı nasıl verimli kullanabileceğinizi öğrenin. Mutlaka en verimli altı saatinizi bilin.
4. Enerjinizi yükseltmenin yollarını bulun; sevdiğiniz biriyle sohbet etmek, uyumadan önce dünyayla bağlantınızı kesmek gibi…
5. Paranın bereketini artırmak için şunlara dikkat edin: Alınteriyle kazanın, israf etmeyin, şatafattan kaçının, şükredin, başkalarını da düşünün...
6. ‘Kıyafet diyeti’ uygulayın. Dünyada bu diyete ‘six items or less’ (altı ya da daha az parça) deniyor. Hanımlar; kız arkadaşlarınızla bir aylığına çanta değiş tokuşu yaparak bu hevesinizi köreltebilirsiniz.
7. Market alışverişine gitmeden önce liste yapın. Listede olmayan hiçbir şeyi almayın. Marketlerin halk günlerini ve semt pazarlarını takip edin. Ucuz gördüğünüz bir şeyi gereksiz miktarda almayın. Alışverişe giderken tok olduğunuzdan emin olun. Her alışverişten sonra fişlerinizi kontrol edin.
8. Bireysel emeklilik sistemine dâhil olun.
9. Sahip olmaya çalışmak yerine yaşayın. Sevdiklerimizle ‘hatıra yaratacak deneyimler’ hayatımızı daha renkli ve zengin kılıyor.
10. Bir hayat planı çıkarın. Önce gününüzü planlamakla başlayın. Sabah “Bugün iyi neler yapabilirim”, akşam da “Bugün iyi neler yaptım” sorularını sorun kendinize.,
11. Sigara kullanıyorsanız bırakın. Bir senelik ortalama sigara masrafı 2.555 TL ile yapabileceğiniz çok şey var.
12. Abartmayın: Bebek odaları bebeklerin umurunda değildir. Çocuk doğum günlerini şova çevirmeyin. Nişan, sünnet, düğün finansal yarış anlamına gelmez.
13. Çocuk bir şey isteyince “Alamayız, paramız yok” demeyin; “Bu planımızda yok” deyin.
14. İnternetteki takas sitelerini araştırın, dünya paylaşım ekonomisine yöneliyor.

EVDE NELER YAPABİLİRSİNİZ?
15. Sudan tasarruf etmek çok fark yaratıyor. Örneğin; duş başlığınızı suyu az ama daha iyi püskürten bir başkasıyla değiştirebilirsiniz.
16. Isınma problemlerinizi çözün. Güneş çekildiğinde perdeleri kapatırsanız ısı dışarı çıkmaz, böylece yüzde 25 tasarruf edersiniz.
17. Elektrik faturanızı azaltmanın yollarını arayın; örneğin buzdolabıyla duvar arasında beş-10 santimetrelik boşluk bırakmak enerji tüketimini yüzde 15-20 oranında azaltır.

RESTORANA GİTTİĞİNİZDE...
18. İlk defa gideceğiniz bir restorana önceden telefon açıp yemek fiyatları hakkında bilgi alın.
19. “Onu da söyleyelim, boşver, yeriz” demeyin. Daha fazla ısmarlamazsanız size “Cimri” demelerinden korkmayın. Dünyada moda olan tutumlu olmak.
20. Bir grupla yemeğe çıktıysanız hesap geldiğinde kimse oralı olmuyorsa hesaba bakıp “Nasıl ödeyelim” diye sorun.

MİNİ TEST:
PARAYLA ARANIZ İYİ Mİ?
1. Aylık gelirinizden birikime para ayırıyor musunuz?
2. En az üç aylık gideriniz kadar acil durum paranız var mı?
3. Aylık bütçe yapıyor musunuz?
4. Her ay kredi kartı borcunuzu kapatıyor musunuz?
5. Kredi notunuzu biliyor musunuz?
6. Yatırım yapıyor musunuz?
7. Emekliliğinizi planlıyor musunuz?
6-7 evet: Para sizi yönetmiyor, siz parayı yönetiyorsunuz.
4-5 evet: Daha alınacak yolunuz var.
3-6 evet: Hemen bütçe yapmaya başlayın. 

Özlem Denizmen: 2010’da bir sosyal girşimcilik örneği olan ‘Para Durumu’ platformunu kurdu. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin de (FODER) kurucusu. TRT Haber’de ‘Özlem Denizmen ile Para Durumu’nu sunuyor. Posta ve Elele’de yazılar yazıyor. Aynı zamanda Doğuş Otomotiv’in yönetim kurulu üyesi.

10 SANİYE KURALI
Bir şey satın alırken kendinize sormanız gereken 5 soru
Bu bir istek mi, ihtiyaç mı?
Evde bundan var mı?
Alırsam kaç kere kullanırım?
Bütçemde buna yer var mı?
Borçlanmaya değer mi?

Destek Yayınları’ndan çıkan kitapta 175 pratik tavsiye yer alıyor.

(HÜRRİYET)