Hiçbir milletin tekelinde olmayan tek dil: Esperanto

Hiçbir milletin tekelinde olmayan tek dil: Esperanto
Hiçbir milletin tekelinde olmayan tek dil: Esperanto
Farklı kültür ve dile sahip insanların anlaşmalarını sağlamak üzere 1887'de geliştirilen ve öğrenilmesi çok kolay yapay bir dil olan Esperanto, hiçbir ülkenin tekelinde değil. Dil emperyalizmine direnen Esperanto'yu dünyada 2 milyon kişinin konuştuğu tahmin ediliyor. Türkiye'de ise 15-20 kişi Esperanto dili konuşuyor.
Haber: MÜGE AKGÜN - muge.akgun@radikal.com.tr / Arşivi

Esperanto farklı kültürlerde ve farklı dillere sahip insanların anlaşmalarını sağlamak üzere geliştirilmiş, öğrenilmesi çok kolay olan yapay bir dildir. Dünyada ilk kez tanıtımı 1887 yılında yapılan bu dili şimdilerde dünya üzerinde 2 milyon kişinin konuştuğu tahmin ediliyor. Türkiye ’de bir zamanlar Esperanto derneği olmasına rağmen, şimdi mevcut değil, ve bu dili konuşan sadece bir avuç kadar kişi kalmış durumda. Facebook’taki “Esperanto Türkiye” grubunda 235 kadar Türkiyeli olmasına rağmen bunlardan sadece 15-20’si aktif, diğerleri sadece dilin sempatizanları.


Buenos Aires’te uluslararası kongre
26 Temmuz ile 2 Ağustos 2014 tarihleri arasında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bu sene 99. Uluslararası Esperanto Kongresi gerçekleştiriliyor.
Uluslararası Esperanto Kongresi, her sene dünyanın farklı bir şehrinde yapılıyor. Her yıl da ortalama olarak dünya üzerindeki 60-70 ülkeden 2000’e yakın Esperantist bu toplantıya katılıyor.
Bu toplantıların en ilgi çekici ve heyecan verici yanı ise bu kadar farklı ülkelerden bu sayıda insanın bir araya gelmesinde çeviri ve tercümanlara gereksinim duyulmaması. Bunun tek sebebi tüm bu katılımcıların aynı dili, yani uluslararası Esperanto dilini konuşuyor olması. Nötr ve ortak bir dil olan Esperanto dili tüm bu insanların ana dillerinden sonraki ikinci dilleri.
127 yaşında olan Uluslararası Esperanto dili bugün dünya üzerinde 120’ye yakın ülkede konuşuluyor. Esperanto temelde latin kökenli, öğrenilmesi basit, kulağa hoş gelen, kolay telaffuz edilebilen ve tüm diğer dünya dilleri kadar tam ve eksiksiz olan yapay bir dil.
Farklı diller konuşan insanların birbirlerini anlaması için kullanılan, dil konusunda herkese eşit şartlar sağlayan, başka bir kültüre ait olmayan, kişini anadiline saygılı olan, ekonomik olarak güçlü ülkelerin emperyalizmine olanak tanımayan, dil adaletini sağlayan ortak ve uluslararası bir dildir Esperanto.
Bu seneki Kongrenin ana teması “Torunlarımız bize şükredecekler mi? Sürdürülebilir bir gelecek için çabalar”.
Bu büyük organizasyonda, her zaman olduğu gibi, bir kaç günlük süre boyunca katılımcılar çok sayıda bildiri ve tanıtım, kültürel ve folklorik gösteri, sanatsal, eğitim ve turizm içerikli birçok konuda bilgilendirme, açık oturum ve tartışma imkânlarına sahip oluyorlar. Bunların arasında en özel olanı ise, her sene 26 Temmuz günü kutlanan Esperanto dilinin ilk tanıtım ve eğitim kitabının yayınlanmasına denk gelen “Esperanto Günü” kutlamaları olacak. 

Uluslararası Esperanto dili hakkında bilgi edinmek, dili öğrenmek, lisans veya lisansüstü eğitimleri konusunda bilgi edinmek, eğitimini vermek, bu dilde kitap ve müzik CD’leri satın almak, dünya üzerindeki muhtelif Esperanto organizasyonları hakkında bilgi edinmek, diğer Esperantist’ler ile tanışmak gibi konularda aşağıdaki kaynaklara başvurulabilir:
www.uea.org , www.esperanto.net , www.edukado.net , www.lernu.net , eo.wikipedia.org , www.tejo.org , www.eventoj.hu/kalendaro.htm
ESPERANTO TÜRKİYE : www.facebook.com/groups/7121509722/