Hıdırellez Bayramı yine Ahırkapı'da kutlanacak

Hıdırellez Bayramı yine Ahırkapı'da kutlanacak
Hıdırellez Bayramı yine Ahırkapı'da kutlanacak
İstanbullular Hıdırellez Bayramı'nı bu yıl yine Ahırkapı Şenlikleriyle kutlayacak. Yıllardır Ahırkapı'da düzenlenen şenlikler, geçtiğimiz yıllarda 'izin' engeline takılmıştı. Bu akşam 19.00'da başlayacak kutlamalar için ise izin alındı.

RADİKAL - Hıdırellez Bayramı İstanbul ’da bu yıl da Ahırkapı semtinde kutlanacak. Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi kabul edilen Hıdırellez Bayramı için yapılacak kutlama etkinliği Ahırkapı Müzisyenler Derneği ve Kumbara Sanat Atölyesi tarafından düzenleniyor. Kutlama için bugün saat 19.00’da, Ayasofya Müzesi önünde buluşulacak ve Ahırkapı’ya Hıdırellez’i kutlamak üzere yürünecek.

2000’den beri Ahırkapı’da kutlanan Hıdırellez bayramı, 2011 yılında biletli yapılmak istenmiş, ancak gelen tepkiler nedeniyle uygulama iptal edilmişti. Kutlamalar bu yıl beşinci kez mahalle halkının da katkılarıyla Ahırkapı'da yapılacak. Hıdırellez kutlaması için mahalleye gelenler dayanışma amacıyla tüm ihtiyaçlarını mahalle esnafından karşılayacak.

Kutlama saat 19.00 ila 23.00 arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılacak.

Kutlamaların yapılacağı tarihi Ahırkapı semti kentsel dönüşüm projesinden de etkileniyor. Ahırkapı’nın yer aldığı Cankurtaran Mahallesi’nde 2009’da 3 bin 800 olan seçmen sayısı, bölgedeki 'otelleşme' nedeniyle 2014’te 870’e kadar düşmüştü.

Yeni başlayanlar için 5 Mayıs Hıdırellez kılavuzu