Hindistan gururlu, milyonlarca gecekondu sakini öfkeli...

Hindistan gururlu, milyonlarca gecekondu sakini öfkeli...
Hindistan gururlu, milyonlarca gecekondu sakini öfkeli...

?Madras?ın Mozart?ı lakaplı kompozitör Rahman (solda) filmin iyimser mesajına dikkat çekerken, Azharuddin ve Rubina törenin asıl yıldızlarıydı. FOTOĞRAFLAR:REUTERS

Slumdog Millionaire sekiz Oscar kucakladı ama Hindistan'ın varoşları filme tepkili. Kısa süreliğine çamurlu sokakları geride bırakan çocuk yıldızlarsa kırmızı halıda ışıl ışıldı...

BOMBAY - Yoksulluk sömürüsü yapıldığı eleştirilerine rağmen ‘Slumdog Millionaire’ filminin ‘En İyi Film Oscar’ıyla birlikte sekiz dalda Oscar ödülü kazanması Hindistan’da büyük memnuniyet yarattı. Başbakan Manmohan Singh, film ekibine kutlama mesajı göndererek, “Hindistan’ı çok gururlandırdılar” dedi. Oscar kazanan üçüncü Hintli olan ve filmin müzikleriyle orijinal şarkısı için iki dalda ödüle layık görülen ‘Madras’ın Mozart’ı’ lakaplı kompozitör A.R. Rahman da, iyimserlik mesajı vermek isteyen filmin ruhunun kendilerini gururlandırdığını söyledi.
Filmin büyük ödülü kazanması yoksulluğun pençesindeki Hint gecekondu semtlerinde aynı etkiyi yaratmadı. 455 milyon insanın günde 1,25 dolardan az bir miktarla yaşadığı ülkenin gecekondu sakinleri, ‘yoksulluğun pornografisi’ diye niteledikleri filmden gururlu değil. Gecekondu semti Dharavi sakinleri, filmin ismi nedeniyle “Biz gecekondu köpekleri değiliz” diye tepki gösterdi. 

Rüya bitti, eve dönüş vakti...  
Tartışmalar sürerken, en büyük ilgi çocuk yıldızlar üzerinde toplandı. Bombay’ın varoşlarındaki derme çatma evlerde yaşamak zorunda olan çocuklar; Cemal’in çocukluğunu canlandıran Azharuddin Mohammed İsmail ve Latika’nın küçüklüğünü canlandıran Rubina Ali, törende pırıl pırıl kıyafetleriyle el ele ve gülen suratlarıyla dikkatleri çekti. Azharuddin, utangaçlığını attıktan sonra James Bond yıldızı Daniel Craig’den imza istedi, küçük yıldızlar daha sonra Meryl Streep’in çevresini sardı.
Geldikleri yerde, bıraktıkları arkadaşlarıysa en az onlar kadar coşkuluydu. Heyecanını, “Rubina’nın Amerika’da olduğuna inanamıyorum!” diye dile getiren Rubina’nın en yakın arkadaşı Saba Qureshi şafak vakti uyanıp, komşularının televizyonun karşısına kuruldu. Küçük oyuncular, yoksul yaşamlarına dönecek. Anne babaları, çocuklarının ‘unutulacakları’ kaygısını taşıyor. Çocukları sömürmekle suçlanan yönetmen Danny Boyle ve yapımcı Christian Colson, çocukların bir yetişkinin yıllık maaşının üç katı kadar bir parayla ücretlendirildiğini duyurdu. (The Daily Mail, aa, ap)