Hindistan'da öğretmen terörü

Hindistan'da öğretmen kız öğrencinin kafasını önce masaya vurdu, sonra güneş altında bekletti. Öğrenci komaya girdi

 

Halil TEK


YENİ DELHİ - Hindistan'daki Kuzey Delhi'de öğrenim gören 11 yaşındaki Shannoo adlı kız, öğretmenin verdiği ceza ile komalık oldu.
Çarşamba günü meydana gelen olayda küçük kız İngilizce dersine katılmayınca öğretmeni sirnirlendi. Çocuğun kafasını masaya vuran öğretmen daha sonra küçük kızı 2 saat kızgın güneşin altında ayakta durmakla cezalandırdı. 45 dereceyi bulan öğle güneşinin altında cezaya kalan kız aynı okulda öğrenim gören küçük kardeşi tarafından bir süre sonra baygın halde yerde bulundu. Kardeşi durumu hemen annesine haber verdi. Kız öğrenci hastaneye kaldırıldı. Doktorlar şokta olan küçük kızın kan basıncı ve nabzının çok düşük olduğunu sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi. Okul yetkilileri derslerini devamlı aksatan kızın sağlık sorunları olduğunu ve derse katılmadığı sırada bayılmış olabileceğini iddia etti.
Eğitim sisteminde cezanın yoğun olarak uygulandığı Hindistan’da meydana gelen bu son olay çocuk hakları savunucularını ayaklandırdı. Bir yetkili yaptığı açıklamada, “Yeterince çirkinliğin yaşandığını ve eğitim sisteminde cezanın kaldırılmasının şart olduğunu” belirterek bu barbarlığın bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini ve olayı protesto ettiklerini bildirdi. (dha)