Hıristiyan dünyasının prezervatifle imtihanı

Hıristiyan dünyasının prezervatifle imtihanı
Hıristiyan dünyasının prezervatifle imtihanı

Papa 16. Benediktus ilk kez gittiği Afrika'da Kamerun'u ziyaret etti

Papa'nın 'AIDS'le savaş prezervatifle değil nefsi kırma ile mümkündür' demesine her yerden tepki var: Papa 21. yüzyılda mı yaşıyor?PARIS /YAUNDE - Papa 16. Benediktus’un ilk Afrika ziyaretinde  AIDS ile savaşın temelde "prezervatif dağıtımıyla değil, riyazet (nefsi kırma) ile" mümkün olabileceğini söylemesi hem Batı hem Afrika'da tepkiyle karşılandı.

Fransa’da  sağ kesimden eski başbakan Alain Juppe, tepkisini, "Papa giderek sorun yaratmaya başladı" sözleriyle dile getirdi. endisinin "Hristiyan değerlere bağlı biri" olduğunu belirten Juppe, bununla birlikte Papanın Afrika’da prezervatifle ilgili yaptığı açıklamaların "kabul edilemez" olduğunu söyledi. Fransa’da 1968 öğrenci olaylarının lideri olan, halen Avrupa Parlamentosundaki Yeşiller Grubunun lideri Daniel Cohn-Bendit, "Papadan artık bıktığını" söyledi ve söz konusu açıklamaları "taammüden cinayet" olarak yorumladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Eric Chevallier, basına yaptığı açıklamada, "Fransa Papa 16. Benediktus’un bu sözlerinin sonuçları karşısındaki çok derin endişesini dile getirmektedir" diyerek, bu tip açıklamaların kamu sağlığı ve insan yaşamının korunmasının zorunluluğu politikalarını tehlikeye soktuğunu düşündüklerini söyledi.

 

 

KAMERUNLU FOGUE: PAPA GÖKTE BİZ YERDE YAŞIYORUZ

 


Kamerun Hareketi (Mocpat) adlı STK’nin yetkilisi Alain Fogue, "Bu çok üzüntü verici. Papa 21. yüzyılda mı yaşıyor?" diyerek tepkisini gösterdi. "İnsanlar Papa’nın dediğini yapmıyorlar. O gökte, biz yerde yaşıyoruz" diyen Fogue, prezervatifin AIDS sorununu büyüttüğünü iddia etmenin, son yıllarda Kamerun hükümeti ve Kamerun’da AIDS ile mücadele eden diğerlerinin tüm çabalarına karşı gelmek olduğunu söyledi.  Fogue şunları kaydetti:  "İstesin ya da istemesin, bugün 100 Katolikten 99’u prezervatif kullanıyor. Papa bedenin zayıf olduğunu bilmeli. Kamerun’a gelirken, HIV taşıyanların nüfusun önemli bir bölümünü oluşturduğunu bilmiyor muydu? Bugün Afrika’da insanlar birçok şeyin farkında. Televizyonda Papa’nın hangi koşullarda seçildiğini görüyorlar. Artık gizem yok, böylece büyülenme de yok. Papa’nın temsilcileri, papazlar, din adamları prezervatife karşı boşa vaaz veriyor. Bugün Kamerun’da prezervatif satışları yüksek."

 

 

-SÖZLERİNİ GERİ ALSIN-

 

 

Dünya Doktorları (MDM) adlı insani örgüt de Papa 16. Benediktus’un Afrika seyahati sırasında prezervatif kullanımının HIV/AİDS sorununun ağırlaşmasına neden olduğu açıklamasının "tehlikeli" olduğunu bildirdi. MDM’nin salgın hastalıkların önlenmesi sorumlusu Beatrice Luminet, Papa’nın bu sözlerinin, insanların üçte ikisinin HIV taşıyıcısı olduğu Afrika’da bu tip mesajların etkisi düşünüldüğünde tehlikeli olduğunu söyleyerek, "Bunlar kabul edilemez sözler, sivil toplum kuruluşlarının (STK) yıllardır sürdürdükleri mücadeleyi tehlikeye sokacak sözler" diye konuştu. Dünya AİDS’le Mücadele Fonu Yürütme Direktörü Michel Kazatchkine de Papa’nın bu sözlerini kabul edilemez olarak niteleyerek, Papa 16. Benediktus’tan sarf ettiği sözleri geri almasını istedi. Profesör Kazatchkine France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, bu sözler karşısındaki büyük hoşnutsuzluğunu dile getirdi.

 

 

-İNGİLİZ STK’LARI-

 

 

İngiliz STK’ları da Papa’nın açıklamalarına büyük tepki gösterdi. Christian Aid adlı örgütün Afrika uzmanı Judith Melby, Papa’nın açıklamalarının yaratacağı kafa karışıklığından büyük üzüntü duyduğunu bildirdi.

Melby, "Papa’nın açıklamaları gerçekten hoş değil, bu sözler Katolik Kilisesi’nin çok önemli olduğu Afrika ülkelerinde kafa karışıklığı yaratan bir mesaj" diye konuştu. Oxfam adlı STK’nın HIV/AİDS uzmanı Mohga Kemal-Yanni de HIV ile mücadelede prezervatife ulaşmanın kesinlikle çok önemli olduğunu belirterek, Papa’nın söyledikleriyle hiçbir biçimde hemfikir olmadıklarını vurguladı.

 

 

 VATİKAN'IN AÇIKLAMASI

 


Vatikan sözcüsü Federico Lombardi ise Kamerun’un başkenti Yaunde’de yaptığı açıklamada, Papa’nın sorumlu eğitim konusuna işaret ettiğini belirterek, "Bu seyahatten Katolik Kilisesi’nin AİDS sorunu karşısındaki tutumunda bir değişikliğe gitmesini beklememek gerek" dedi. Sözcü, Kilise’nin prezervatif kullanımında bir güven ideolojisi geliştirmenin doğru bir tutum olmayacağını, zira bunun sorumluluk anlayışına uygun düşmediği görüşünde olduğunu belirtti.

 

PAPA NE DEMİŞTİ?

 

 

Papa 16. Benediktus, AIDS ile savaşın temelde "prezervatif dağıtımıyla değil, riyazet (nefsi kırma) ile" mümkün olabileceğini söylemişti. Kamerun ve Angola’yı kapsayan ilk Afrika ziyaretine dün çıkan Papa, özel Boeing papalık uçağında yaptığı açıklamada, "Prezervatif dağıtımıyla yetinmek, insanları AIDS hastalığından korunmayı değil, bilakis bu hastalığın daha da yayılmasına neden olmaktadır" demişti.  (aa)