Hırsızlığın dini imanı yok!

Evinde 21 Buda heykeli bulunan Japon hırsız ibadet etmek için çaldığını söyledi. Çalıştığı manastırda suçüstü yakalanan Bulgar rahibe ise komploya kurban gittiğini iddia etti


TOKYO/SOFYA- Japonya’da evinden 21 Buda heykeli çıkan adam, heykelleri ibadet etmek için çaldığını söyledi.  Japon medyasında yer alan haberlere göre, 59 yaşındaki Itsuo Abe, Kyoto’da bir tapınaktan ahşap bir Buda heykeli çaldığı kuşkusuyla gözaltına alındı. Abe’nin evinde yapılan aramada, 21 adet çalıntı Buda heykeli bulundu.
Polise verdiği ifadede heykelleri inançları yüzünden çaldığını söyleyen Abe, "Buda heykellerini çok seviyorum. Çaldığım heykelleri evime götürdüm ve her akşam ibadet ettim" dedi. Polis yetkilileri, 17. yüzyıldan kalma heykellerin 70 cm boyunda olduğunu ve 1202 yılında kurulan bir Zen tapınağı olan Kenninji’den çalındığını açıkladı. Heykellerin önünde, Abe’nin onlara sunduğu çeşitli meyveler bulunduğu kaydedildi. 


RAHİBE MANASTIRDAN HIRSIZLIK YAPARKEN YAKALANDI

Bulgaristan’ın Veliko Tırnovo kentine bağlı Arbanası kasabasında bir rahibe, beş yıldır yaşadığı manastırda hırsızlık yaparken yakalandı.
İçişleri Bakanlığı, 36 yaşındaki rahibe Zoya Çalıkova’nın Sv. Georgi Çudotvoretz manastırından 41 ikon, 2 televizyon, 2 kasetçalar, bir DVD çalar ve bir miktar değerli dini kitap alarak kaçmaya çalışırken suçüstü yakalandığını belirtti.  Hırsızlık suçlamasıyla gözaltına alınan rahibenin manastırdaki diğer rahibelerle sürekli kavga ettiği ve sorunlu olduğu ileri sürüldü. Manastır yönetimi, hırsızlık olayının manastırın itibarına zarar verdiği ifade etti.  Bu arada rahibe Çalıkova ifadesinde, manastır yönetimi ile diğer rahibelerin kendisine komplo düzenlediklerini söyledi. (aa)