Hititlilerden beraber ve solo şarkılar!

Hititlilerden beraber ve solo şarkılar!
Hititlilerden beraber ve solo şarkılar!
Anadolu'nun eski uygarlıklarından Hititlerin çalgıları ve müziği, 3 bin 700 yıl sonra tekrar gün ışığına çıktı.


Kemal KARADAĞ

ANADOLU'nun en eski uygarlıklarından Hititlerin çalgıları ve müziği, 3 bin 700 yıl sonra tekrar gün ışığına çıktı. İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, ODTÜ, Devlet Tiyatroları Opera ve Bale Çalışanları Vakfı'nın (TOBAV) ortaklıklarında hazırlanan ve Avrupa Birliği tarafından 1 milyon 665 bin Euro destekli ‘KaleidoscopEurope’ projesi kapsamında ‘Hattuşa’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında ‘Güneşin Bahçesinden’ konseri Hitit Medeniyeti’nin başkenti Çorum’da gerçekleştirildi. 3 bin 700 yıl önce kullanılan Hitit çalgılarının yer aldığı Türk, İtalyan, Macar ve Portekizli olmak üzere 35 kişilik Hattuşa Orkestrası, unutulmaz bir konser verdi.
‘KaleidoscopEurope’ projesi kapsamında düzenlenen Hattuşa etkinliği kapsamında ilki geçen 26 Eylül’de ODTÜ Kemal Kurdaş Salonu’nda düzenlenen ‘Güneşin Bahçesinden’ konserlerinin ikincisi, dün akşam Hitit Medeniyeti’nin başkenti Çorum’da düzenlendi. Devlet Tiyatro Salonu’nda gerçekleştirilen konsere Çorum Valisi Mustafa Toprak, Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Eyüp Bölük, Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Gül, İtalyan Kültür Ataşesi Angelina Tangianu, proje ortakları ve yaklaşık 500 davetli katıldı.
Konser öncesinde bir açıklama yapan etkinliğin yazarı ve yönetmeni Oğuz Elbaş, projenin 15 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktığını; çalgıların ölçümlerinin ODTÜ'de yapıldığını, üretimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin gözetiminde hazırlandığını kaydetti. Hitit çalgıları hakkında o döneme ait kabartmalar ile yazıtlardan bilgi aldıklarını anlatan Elbaş, çalgıların orijinallerine çok benzediğini ama bir orkestra içinde çalınacağı için üzerlerinde küçük düzenlemeler yapıldığını belirtti.


HİTİT ÇALGILARIYLA MÜZİK ZİYAFETİ

İtalyan Kültür Ataşesi Angelina Tangianu ise projeye iki yıl önce karar verildiğini dile getirerek ‘KaleidoscopEurope’ projesinin amacının farklı alanlardan kişileri bir araya getirerek ortak ürün çıkarılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Tangianu, toplamda 143 etkinlik yapılacağını açıkladı. Hattuşa Orkestrası’nın Türk, İtalyan, Macar ve Portekizli toplam 35 müzisyene ev sahipliği yaptığını kaydederek 3 bin 700 yıl önce kullanılan 11 Hitit çalgısının ise bu orkestrada yer aldığını belirtti. Yaklaşık 2 saat süren konserde Hattuşa Orkestrası müzik ziyafeti sundu.
Şef Ertuğ Korkmaz başkanlığındaki orkestra Hitit dönemi çalgılarıyla davetlilere unutulmaz bir konser yaşattı. Hitit kralı ve kraliçesinin de zaman zaman sahne aldığı konserde, Hitit müzik kültürü anlatıldı.

 

HİTİT ŞARABI İKRAM EDİLDİ

Konser sonunda düzenlenen kokteylde yapılan arkeolojik kazılarda Hititler döneminde ekmek üzerine sos olarak kullanılan ve özel günlerde içilen bal ve şarap karışımından oluşan Hitit şarabı ikram edildi. Kokteylde 20 litre Hitit Şarabı’nın tüketildiği öğrenildi. Konser 2 Ekim Cuma günü Portekiz’in Evora kentinde sanatseverlerle buluşacak. (aa)