'Hitler intihar etmedi, kaçtı'

'Hitler intihar etmedi, kaçtı'
'Hitler intihar etmedi, kaçtı'
Gün geçmiyor ki Hitler'in intihar etmediği, kaçtığına dair bir tarihi iddia daha ortaya atılmasın... Bu kez eski bir CIA ajanının kaleme aldığı bir belgesel, Hitler'in kuşatma altındaki Berlin'den bir tünel kazarak kaçtığını öne sürüyor...

RADİKAL - Almanya ’nın İkinci  Dünya Savaşı’nı kaybettiğinin anlaşılması üzerine, 30 Nisan 1945’te Berlin’deki sığınakta intihar ettiği bilinen Adolf Hitler’in kendini öldürmeyip, kaçmış olabileceğine ilişkin yeni bir iddia daha çıktı. ABD ’li bir belgesel ekibi, Hitler’in kuşatma altındaki Berlin’den kaçmış olabileceğine ilişkin yeni deliller bulduğu öne sürüyor.
'Hitler’in kaçışı - Gerçek mi, yoksa efsane mi?' adıyla History kanalında aralık ayında sekiz bölüm halinde yayımlanacak belgesel, eski bir CIA ajanı olan Robert Baer tarafından kaleme alınmış. Belgeselin 2014 yılında açılan FBI belgeleriyle de desteklendiği belirtiliyor. Alman Focus ve n-tv kanallarının bildirdiğine göre, FBI ajanları savaş sonrasında Arjantin ve Brezilya’da Hitler’in izini sürdü.

GİZLİ TUNEL İDDİASI
Belgesel nedeniyle Berlin’in Tempelhof Havaalanı yakınlarındaki bir metro hattında çekim yapıldığı ve bu sırada bir tünel bulunduğu kaydedilen haberde, tünelin 1945 yılında havaalanı ile Hitler’in kaldığı sığınağı birleştirdiği öne sürülüyor. Hitler'in savaşta ölmediğini öne süren yeni belgesel, History kanalında 12,13 ve 19,20 Aralık tarihlerinde yayınlanacak. (DHA)