Hitler'de sofra adabı sıfır

ANKARA - Adolf Hitler’in bilinmeyen yönlerini anlatan yeni belgelerde, Nazi diktatörünün sofra adabını bilmediği, mide şişkinliği çektiği ortaya çıktı. Belgelerin 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Hitler’in sığınakta birlikte olduğu üst düzey bir Nazi subayı tarafından kaleme alındığı sanılıyor.
İngiltere’de bir evde yapılan temizlikte ortaya çıkan ve üstünde ‘48 saat içinde imha edilmesi’ uyarısı yer almasına rağmen bugüne kadar saklanan Mayıs 1945 tarihli belgelere göre, Hitler’in sofrada tırnak yeme, sinirlendiğinde işaret parmağıyla bıyığını kaşıma alışkanlığı var. Çok hızlı, mekanik bir şekilde yemek yiyen Hitler, sigara içmiyor, larenjiti olduğu için yanında sigara içtirmiyor.
Hitler’in deli olduğuna ikna olan Nazi subayı, notlarında küçük bir kızın annesine Hitler için “Anne, bu deli halılarımızı da mı yiyecek?” dediğine yer vermiş. Notlarda Hitler’in çok fazla kek tükettiğine de değiniliyor. Gece olunca odasına çekilen Hitler’in burada bitki çayını içtiği ve gramofon dinlediği belirtilen belgelerde, Hitler’in çoğu zaman itibar ettiği bazı kadınlarla inzivaya çekildiği ve bu kadınlarla ilişkisinin platonikten öteye geçmediği ifade ediliyor. Richard Westwood-Brookes adlı bir müzayedecinin elinde bulunan belgeler, 5 Mart’ta satışa sunulacak. (aa)