Hâlâ 'Kahraman şerif'lere ihtiyaç var

Hâlâ 'Kahraman şerif'lere ihtiyaç var
Hâlâ 'Kahraman şerif'lere ihtiyaç var
Haftanın eğlenceli aksiyonu 'Geçit Yok'ta, eski Kaliforniya Valisi Arnold Schwarzenegger ücra bir kasabanın şerifi olarak karşımıza çıkıyor ve genç bir uyuşturucu baronuna karşı onur mücadelesi veriyor.
Haber: UĞUR VARDAN / Arşivi

Silahşorumuz artık yorulmuştur. Çünkü yaşlanmıştır. Artık kenara çekilmek, huzur dolu günlerle hayatının kalan bölümünü tamamlamak istemektedir. Ve fakat bela gittiği yerde onu bulur. Yapacak bir şey yoktur, tekrar silahına sarılır…
Bu son derece tanıdık ‘western klişesi’, bugünden itibaren gösterime giren ‘Geçit Yok’ta (The Last Stand) bir kez daha karşımıza çıkıyor. Tabii farklı kenar süslemeleriyle… Öncelikle zamanla oynanmış. Hikâye kovboyların at oynattığı bir dönemde değil, şimdiki zamanda biçimleniyor. Öte yandan Los Angeles Polis Teşkilatı Narkotik Büro’da çalışırken bir operasyonda yedi meslektaşının ölmesiyle “Yeter artık” diyen ve Meksika sınırındaki Sommerton Junction’da ‘şerif’ olan öykünün kahramanı Ray Owens’ı Arnold Schwarzenegger’in canlandırması da yeterince ilginç. Çünkü Avusturya kökenli aktör malum 2003’te Cumhuriyetçi Parti’den Kaliforniya Valisi adayı olarak seçimlere girmiş ve yarışı kazanarak 2011’e kadar görevde kalmıştı.
Kısa adıyla ‘Arnie’ ya da eskinin ‘Barbar Conan’ı, sinemadaki son hacimli rolünü 2003’te ‘Terminator 3’te canlandırmıştı. 2010 ve 2012 tarihli ‘The Expendaples’ ve The Expendables 2’da da ‘Ustalara saygı’ kabilinden görünmüştü. Dolayısıyla ‘Geçit Yok’, aktörün ‘Terminator’ serisindeki ünlü repliği ‘I’ll be back’in (Geri döneceğim) bir tür gerçek hayattaki yansıması olmuş. Eh, geri dönenlere de “Hoş geldin” demekten başka çaremiz yok…
Efenim, ‘Geçit Yok’ yönetmen olarak Jee-woon Kim’in imzasını taşıyor. Güney Koreli sanatçı bizde de gösterime giren ‘Karanlık Sırlar’, ‘Acı Tatlı Hayat ’, ‘Şeytanı Gördüm’ gibi yapıtlarıyla tanınıyor. Jee-woon Kim, bu ilk Amerika deplasmanında kendi çizgisinden çok klişelere dayalı ama kimi detaylarda ve ara duraklarda şekillenen esprili anlatımıyla zaman zaman hız yapan -ki öyküde 317 km’yi gören bir Covette de var- modern bir aksiyona imza atmış. Sözde Escobar sonrası kuşağın en dikkat çekici uyuşturucu baronu olan Meksikalı Gabriel Cortez’in bir nakil sırasında FBI’ın elinden kurtulup ülkesine kaçmak isterken uğramış olduğu kasabada emektar bir şerif tarafından durdurulmasını öyküleyen bu yapım, doğrusu başlarda zorlama birçok sahneyi barındırıyor. Bu bölümde FBI’ın aptallarla dolu bir kurum olarak gösterilmesinden çok mantık dışı olay örgüleri öyküyü zayıflatıyor. Lakin asıl mesele final olduğu için, ön eleme turlarındaki manasızlıklar bir noktadan sonra sineye çekilebilir bir hal alıyor.
Senaryoya imza atan Andrew Knauer, hikâyeyi gönül çelen yan karakterlerle donatma yoluna gitmiş. Özellikle ‘Jackass’ın yaratıcısı Johnny Knoxville, Peter Stormare, Luis Guzman ve Forest Whitaker, Arnold’un ‘Kas ve oyunculuk yükü’nü azaltan isimler olmuş (bu arada Harry Dean Stanton’ın da filmde küçük bir rolü var). Öykünün asıl kötü adamında ise ‘Aç Gözünü’ (orijnal olanı), ‘Novo’ ve ‘El Lobo’ gibi filmleriyle de hatırladığımız İspanyol oyuncu Eduardo Noriega’yı izliyoruz.

‘Ungorgiven’la uzak akraba...
 
‘Geçit yok’, uzaktan uzağa Gary Cooper’lı ‘Kahraman Şerif’iyle (High Noon) de akrabalıklar kuruyor. Hoş, Zinnemann’ın bu muhteşem filmi onca göndermesi ve McCarthy dönemine yaptığı atıflarla bir başyapıttır ve böylesi sıradan bir aksiyon için ağızlara alınmayacak kutsallıklarla doludur ama ben sadece çağrışım olarak hatırlatayım dedim.
Hatta biraz daha ileri gideyim ve kendi kutsalıma gireyim, sinema tarihinin bence en muhteşem westerni ‘Unforgiven’ı bile yer yer hatırlatmakta. Lakin tüm bu çağrışım ve hatırlatmalar bile ‘Geçit Yok’u önemli kılmıyor. Sadece şunu söyleyebilirim: Eğlenceli ve yer yer iyi espriler barındıran bir aksiyonsa aradığınız, idare eder bir örnek var karşımızda. Filmin en güzel sahnelerinin ise mısır tarlalarındaki takip bölümünde karşımıza çıktığını belirtmeliyim. 66 yaşındaki Schwarzenegger’in ise kendi mitiyle dalga geçme konusunda fazlasıyla çabaladığını, bu işin üstesinden tam olarak gelemese de gidiş yoluna verdiğimiz puanlarla sınıfı geçtiğinin de altını çizmeliyim. 

GEÇİT YOK
Orijinal Adı:
The Last StandYönetmen: Kim Jee-woon
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Forest Whitaker, Johnny Knoxville
Yapım: 2013 ABD
Süre: 97 dk