Holdinge gidiyorum aşkım!

Holdinge gidiyorum aşkım!
Holdinge gidiyorum aşkım!
Türk dizilerinde şirket yapıları nasıl? Nasıl bir çalışma ortamı sunuluyor? Kadın-erkek rolleri ne? Eşitlikçi mi? Ortaklıklar nasıl kuruluyor? Çalışan profili nasıl? Defne Akman, ekranella.com için 'Kartallar Yüksek Uçar'dan 'Asmalı Konak'a 'Aşk-ı Memnu'dan 'Fatih Harbiye'ye Türk dizilerindeki 10 holdingi inceledi. Ortaya keyifle okunan 'dizi holdingleri' dosyası çıktı.
Haber: DEFNE AKMAN / Arşivi

Eskiden filmlerde çalışma ortamı olarak fabrikaları görürken iş yaşamıyla ilgili algıların değişmesiyle birlikte şimdi dizilerde holdingleri görüyoruz. Karakterler sabah evden çıkarken “İşe gidiyorum,” değil, “Holdinge gidiyorum,” diyor. Peki, Türk dizilerinde şirket yapıları nasıl? Nasıl bir çalışma ortamı sunuluyor? Kadın erkek rolleri ne? Eşitlikçi mi? Ortaklıklar nasıl kuruluyor? Çalışan profili nasıl? Profesyonel yöneticiler saatlerce telefonda konuşup, olmayacak kılıklarla işe gelip, iş saatinde sürekli özel sorunlarıyla meşgul olabilir mi?
Holding, hukuki niteliği bulunan bir şirket olmayıp, tröst (tekelleşme) kurma amacıyla gerçekleştirilen şirketler topluluğunu ifade eden bir terim. Holdinge özelliklerini veren, hukuki bakımdan şirketin tabi olduğu kuruluş şekli değil, ekonomik yönden kendisine mevzu olarak aldığı faaliyet sahası ve çalışmalarında gösterdiği değişiklik. Bizim dizilerde holdinglerin ana çalışma alanı ağırlıklı olarak tekstil ve inşaat.
Bakalım geçmişten bugüne dizi kahramanlarının vaktinin çoğunluğunu geçirdiği holdingler ve koşulları nasıl?

Kartallar Yüksek Uçar (1983) –Karabulut Holding

Kurucusu Sadri Alışık tarafından canlandırılan Banazlı İsmail olan Karabulut Holding.Banazlı İsmail’in bir içki sofrasında anlattığı gibi, Karabulut Holding’in menşei iki hurda kaptıkaçtıdır. “Turgutlu’dan Salihli’ye yolcu taşımaktayız. İzmir valisi Fazlı Bey, çıktım makamına dedim ki, gayret bizden muavenet sizden, İzmir’e kaptıkaçtı işleteceğim.” Senaryosunu Attila İlhan’ın yazdığı efsane dizide, Banazlar ve Turgutlulu Hanımağa grubu arasındaki ekonomik ve kültürel çatışma anlatılır. Banazların nakliyecilikle başlayan çalışma hayatı, ithalata girmesiyle zenginleşir. Diğer yandan, ezeli düşmanı Hanımağa, oğlu Hasan’ın arkadaşı Zülfü Cilo ve patronu Rasim Karanfil aracılığıyla mafya ile işbirliğine başlamış gazino işletmeciliğine soyunmuştur. Bugün birçok dizideki yönetici kadın karakterleri, Selda Alkor’un o zaman canlandırdığı güçlü, entrikacı ve intikam hırsıyla yanıp tutuşan Hanım Ağa karakterinden beslenmektedir.

Kara Melek (1997)- Saylan Holding

Saylan Holding Yönetim Kurulu Başkanı’nın vur ensesine al lokmasını.
Saylan Holding Yönetim Kurulu Başkanı; Mustafa Alabora tarafından canlandırılan Milletvekili ve iş adamı Nahit Saylan. Nahit Saylan’ın Neriman, Lamia ve Yasemin (Sanem Çelik) olmak üzere üç karısı vardır. Birden fazla kadını idare eden, mevkisi gereği güçlü bir adam gibi görünmektedir. Bununla birlikte aslında fena halde kekodur. Sürekli birileri tarafından hisselerini almakla tehdit edilir, şirketini kaybetmesi an meselesidir. Yöneticilik vasıfları yoktur ve zaaflarına yenik düşen bir patrondur.

Asmalı Konak (2002) – Karadağ Holding

Seymen Ağa doğuştan CEO olduğu için gelir gelmez hop diye yönetmeye başladığı şirket Karadağ Holding.
Karadağ Holding bir aile şirketi. Kurucusu, baba Mahmut Karadağ olan şirket Amerika’da öğrenim görmüş oğulları Seymen (Özcan Deniz) tarafından yönetiliyor. Yabancı misafirlerin Türk geleneklerine göre iyi ağırlanması şirket için çok önemli. Karadağ Holding, erkekler tarafından yönetiliyor, kadınlar daha çok evin yönetimiyle ilgili. İthalat-ihracat alanında faaliyet gösteriyor. İtibar ve çalışanların sadakati şirket için çok önemli.

Bir İstanbul Masalı (2003) – ARC Holding

ARC Holding yöneticileri çalışmadıkları zamanlarda hobi olarak soyluluk yapıyor.
Pek soylu ve köklü Arhan ailesinin sahibi olduğu ARC Holding, Bankalar Caddesi’ndeki Osmanlı Bankası’nın bugün SALT olarak kullanılan binasında bulunuyor. Mehmet Aslantuğ, ARC’nin patronu Selim’i, Emre Karayel, patronun sağ kolu ve arkadaşı Zekeriya’yı, Ozan Güven ise kardeşi Demir’i oynuyor. ARC’yi, Baba Ömer Arhan’ın emekli olmasıyla işleri ve yönetimi devralan Selim ve kardeşi Demir yönetiyor; şirket kozmetik sektöründe faaliyet gösteriyor. Türk dizilerinde yaygınlıkla görülen şirketler arası ortaklık için evlilik bu dizide de görülmekte. Demir’in Goyalıların kızı Birnur’la evlenecek olması ve ailelerin desteği sözkonusu. Hayırsever bir aile olan Arhanların (zengin ama iyi kalpli, fakirlere fırsat tanıyan) bahçelerindeki müştemilatta oturan hizmetlilerinin kızı Esma’ya fabrikada staj yapma imkanı vermesi, akabinde stajyer Esma’nın şahlanıp farkını patrona göstermesi gibi durumlar burada da sözkonusu. ARC Holding biraz bu bakımlardan patronların arka bahçesi gibi, aile üyelerinin arasında çekişmeler, babanın tekrar iş yaşamına geri dönmeye karar vermesi gibi durumlar var. Bir İstanbul Masalı, ekranlarda ilk kez eşcinsel bir karakteri alışılmışın dışında kullanmasıyla, Zekeriya’yı işinde gücünde, disiplinli, planlı, iyi eğitimli ve adil bir karakter olarak sunması ve ARC’nin eşitlikçi yaklaşımıyla benzerlerinden ayrılıyor.

Binbir Gece (2006)- Bin Yapı Holding

Bin Yapı Holding tacizde marka.
İnşaat sektöründe faaliyet gösterir. Ortakları Onur Aksal (Halit Ergenç) ve Kerem İnceoğlu’dur (Tardu Flordun). Ortakların ikisi de kararlarını arzularına göre almaktadır. Her ikisi de şirkete yeni gelen genç mimar Şehrazat Evliyaoğlu’na (Bergüzar Korel) aşık olur ve bütün işleri unutup birbirlerini yemeye başlarlar. Patronların, daha deneme süresindeki çalışanlarını taciz edip, para karşılığı seks teklif etmek gibi bir yaklaşımları var. Daha yeni işe başlayan Şehrazat Evliyaoğlu bunun ardından kısa zamanda yükselip proje koordinatörü oluyor. Şirkette, astlarla üstlerin flört etmesi yadırganmıyor. Sarhoşluk ve dengesizlik sorun değil. Bin Yapı Holding, Bennu (Ceyda Düvenci) ve Şehrazat’ın yakın çevrelerini işe yerleştirmek, özel işleriyle ilgilenmek gibi faaliyetlerde de bulunuyor.

Yaprak Dökümü (2006)- Aydınoğlu Holding

Aydınoğlu Holding ne iş yapıyor bilinmiyor ama çok güçlüler.
Kocası Cem’in ölümünün ardından Necla acılarını unutmak için Cem’in şirketinin başına geçer. Üniversiteden yeni mezun olmuş kasabalı Necla şirketi nasıl hangi tecrübesiyle yönetmektedir bilinmez, ama topuklu ayakkabılarını giyer ve acayip başarılı olur. Öte yandan kayınpederi Kemal Bey, Necla’yı Aydınoğlu Holding’de Cem’in işlerini devralma fikrinden vazgeçiremeyince soluğu Ali Rıza Bey’in yanında alır. Ali Rıza Bey’e, “Ben Necla’yı vazgeçiremedim. Hisselerini bıraksın, biz ona idare edecek kadar ücret veririz, menkuller ve gayrimenkuller zaten onun,” der. Dizi boyunca habire yıkılıp duran Ali Rıza Bey burada nedense yıkılmaz ve kızını destekler. Aydınoğlu Holding, tecrübesiz ve yırtığa prim veren bakkal gibi yönetilen şirketler arasında önde geliyor.

Aşk-ı Memnu (2008) – Ziyagil Holding

Ziyagil Holding’de toplantılara doymuyorlar. Hilmi Önal, bir numaralı gündem maddesi.Yönetimin vaktinin çoğunluğunu toplantılarda Hilmi Önal’ı konuşarak geçirdiği bir holding. Şirkette kimse doğru dürüst çalışmıyor. Sahibi Adnan Ziyagil zaten kendini ağaç oymaya vermiş durumda. Arada ablası Arsen Hanım geliyor. Sohbet ediyorlar. Bir takım büyük ihaleler peşinde koşuyorlar, ne olduğunu bilmesek de, işte bu ihaleyi alıp büyük bir zafer elde etmeyi filan planlıyorlar, bu nedenle Hilmi’yle çekişiyorlar. Akşam da yalıya geliyorlar işte.

Öyle Bir Geçer Zaman ki (2010) – Karcı Holding

Fotoğraf altı: Karcı Holding’in kurucusu aslında her şeyden elini eteğini çekmiş bir balıkçı. Ferrarisini satmış bilge gibi bir şey yani.
Hikmet Karcı’nın sahibi olduğu denizcilik ve tekstil alanında faaliyet gösteren bir holdingdir. Dizinin ana karakteri Cemile ilerleyen bölümlerde şirketin kurucusu Hikmet Karcı ile evlenerek hissedar olur. Hikmet Karcı’nın ölümünün ardından şirket yönetimini devralan Cemile, çok adil bir kadın olduğu için kocasının eski karısı Selma’nın da şirketten hisse almasını sağlar. Ancak amacı şirketin hisselerini ele geçirmek olan Kenan, Karcı Holding’e gelince sürekli Cemile’yle itişmeye, ikisi birbirine laf sokmaya başlar. İlerleyen bölümlerde Kenan’ın gerçek yüzü ortaya çıkar. Konfeksiyon atölyesi işleten ev kadını Cemile’nin holding yöneticiliğine uzanan bir kariyeri var yani.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ...
www.ekranella.com/foto-haber/6328/1/holdinge-gidiyorum