Hollanda'daki saldırıda ölü sayısı beş, saldırgan da öldü

Hollanda'daki saldırıda ölü sayısı beş, saldırgan da öldü
Hollanda'daki saldırıda ölü sayısı beş, saldırgan da öldü

Kraliyet ailesinin içinde olduğu otobüse ulaşmak için hızla kalabalığın arasına dalan otomobilin 38 yaşındaki sürücüsü Karst T. hastanede öldü. Üstü açık otobüsle kalabalığı selamlayan kraliyet üyeleri şoke oldu.

AMSTERDAM - Hollanda’da, 30 Nisan’daki Kraliçe Günü kutlamaları sırasında kraliyet ailesini taşıyan otobüse bir otomobille saldırı girişiminde bulunulması sonucu ölenlerin sayısı beşe çıktı. Apeldoorn’da önceki gün hızla kalabalığın arasına dalan otomobilin ağır yaralanan 38 yaşındaki şoförü Karst T. dün kaldırıldığı hastanede öldü. Saldırıda, beşi ağır 13 kişi yaralanmıştı.
Hollanda’da her yıl 30 Nisan’da kutlanan Kraliçe Günü için Kraliçe Beatrix’in ailesi ve yakınlarını taşıyan üstü açık otobüs, öğle saatlerinde kent içinden halkı selamlayarak ilerlerken, bir otomobil hızla kalabalığı geçerek otobüse yönelmiş, ancak ulaşamadan yol kenarındaki anıta çarparak durabilmişti. Bir terör örgütüyle bağlantısı bulunmayan Karst T.’nin saldırısının bireysel olduğu açıklanmıştı. Saldırganın bir güvenlik şirketinde çalıştığı ve kısa süre önce işten çıkarıldığı, bugüne kadar polis ve adli makamlarla hiçbir ilişkisinin bulunmadığı öğrenildi. (aa)