Hollanda'nın hazinesi 10 yıl aradan sonra açılıyor

Hollanda'nın hazinesi 10 yıl aradan sonra açılıyor
Hollanda'nın hazinesi 10 yıl aradan sonra açılıyor

Müzenin 13 Nisan'a yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma yürütülüyor.

Flemenk Altın Çağı'nı en iyi yansıtan müze olarak kabul edilen Rijksmuseum on yıl süren restorasyon sonrası 13 Nisan'da tekrar açılıyor. Müzerin restorasyonu için 500 milyon dolar harcandı

Flemenk Altın Çağı’nı en iyi yansıtan müze olarak kabul edilen Rijksmuseum on yıl süren restorasyon sonrası 13 Nisan’da tekrar açılıyor. Rembrandt, Vermeer, Jan Steen ve Franz Hals gibi Hollandalı ressamların eserlerinin bulunduğu 1885’te açılan ulusal müzenin beş yıl sürmesi beklenen restorasyon çalışması on yılı buldu ve harcanan yaklaşık 500 milyon dolar ile bütçeyi bir hayli aştı.
Pierre Cuypers tarafından gotik ve rönesans mimariyle dizayn edilen binanın yıllarca genişleyen koleksiyonlar sonrası ihtiyaç duyulan restorasyonuyla ilgili New York Times’a konuşan müzenin direktörü Wim Pijbes,“Müze muazzam büyüklükte ve bu ciddi bir değişimdi” dedi. Pijbes, “Amsterdam kanallardan oluşan bir şehir, ıslanmadan yerde bir delik açmanın imkanı yok. Ayrıca bu ulusal bir müze, devlet işleri genelde zaman alır” sözlerini ekledi.
Müzenin renovasyonu için katıldıkları yarışmayı kazanan İspanyol mimarlar Cruz ve Ortiz harap olmuş galeri ve süsleri orijinaline sadık kalarak yeniledi. Yenilenmiş Rijksmuseum’un yeni bir girişi, Asya Pavyonu, dışarıda sergilenmek üzere bir alanı, restorantları, eğitim olanaklarının olduğu bölge ve yenilenmiş bir kütüphanesi var. Rembrandt’ın ‘Night Watch’ tablosunun ilgi çektiği müzeyi 2002’de en son 1.3 milyon kişi ziyaret etmişti.
Klasik müze formları dışında farklılıkları da barındıran Rijmuseum’un üç katlı dökme demir tarihi kütüphanesi ilk defa ziyaretçilere açılacak. “Bina ile kavga etmek yerine onun egzantrikliğini kabul ettik” diyen Pijbes, “ Sanat müzesi olarak değil, ulusal bir müze olarak inşa edilmişti. İnsanların o dönemin tabloları, mobilyaları ile tarihi hissedebilmelerini istedik” açıklamasında bulundu. Tıpkı Louvre’un ‘Mona Lisa’sı gibi, Rijkmuseum’un da ‘Night Watch’ı var. Buna saygı duyduklarını ekleyen Dibbis, “Cuypers binayı o tabloya göre dizayn etmişti. Bunu değiştirmedik. Hala ziyaretçilerin en rahat görebilecekleri yerde bulunuyor” dedi. Müzenin direktörü, Rijmuseum’a iki milyona yakın turistin beklediklerini belirtti.