Hollywood 'arızalı' kadınını kaybetti

Hollywood 'arızalı' kadınını kaybetti
Hollywood 'arızalı' kadınını kaybetti

74 yaşında ölen Karen Black, Five Easy Pieces daki rolüyle Oscar a aday olmuştu.

‘Five Easy Pieces’ filmindeki performansıyla Oscar’a aday gösterilen Hollywood yıldızı Karen Black öldü.
Black’in dördüncü eşi Stephen Eckelberry, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasından, 3 yıldır kanserle mücadele eden eşinin, Los Angeles’taki bir klinikte 74 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.
Karen Black, 40 yıllık kariyeri süresince 100’den fazla filmde rol aldı.
Peter Fonda ve Dennis Hopper ile 1969 yılında rol aldığı ve bir hayat kadınını canlandırdığı ‘Easy Rider’ filmiyle üne kavuşan Black, neredeyse her zaman nevrotik ve sorunlu karakterleri oynadı. Jack Nicholson ile rol aldığı ‘Five Easy Pieces’daki ‘Rayette Dipesto’ karakteriyle 1970 yılında Oscar’a aday gösterilen ve Altın Küre ödülü alan Karen Black, 1974 yılında Muhteşem Gatsby’de Robert Redford ve Mia Farrow ile başrolleri paylaştı, bu filmdeki performansıyla da en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Altın Küre kazandı.
Black, 1975’te yine kült filmlerden biri olarak görülen Robert Altman müzikal draması ‘Nashville’de, 1979’da da Alfred Hitchcock’un son filmi ‘Family Plot’ta rol aldı. 1970’lerin sonlarında daha çok düşük bütçeli korku filmlerinde oynayan Black, 80’lerde ‘Miami Vice’, ‘Party of Five’ ve ‘Law and Order’ gibi televizyon dizilerinde boy gösterdi.